Wybielanie zębów to jedna z najbardziej popularnych procedur kosmetycznych współczesnej stomatologii, pozwalająca uzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Dentyści z Warszawy oferują wiele usług pozwalających na spełnienie marzenia o bielszych zębach, od domowych metod po zaawansowane zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Podpowiadamy, jak wygląda wybielanie zębów u dentysty i jak się do niego przygotować.
Rodzaje wybielania zębów – w domu czy u dentysty?
Wybielanie zębów można podzielić na dwa główne rodzaje: domowe i gabinetowe. Domowe wybielanie zębów to metoda, która polega na stosowaniu specjalnych nakładek wypełnianych żelem wybielającym, które pacjent nosi przez określony czas w domu. Nakładki muszą być jednak wcześniej przygotowane przez wykwalifikowanego stomatologa. Lekarz ocenia przebieg wybielania na wizytach kontrolnych. Z kolei wybielanie gabinetowe jest realizowane w klinice stomatologicznej i daje szybsze efekty dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak wybielanie zębów lampą lub laserowe wybielanie zębów.
Wybielanie zębów u dentysty
Wybielanie zębów u dentysty jest metodą bezpieczną, profesjonalną i skuteczną. Dentysta może pomóc w doborze metody wybielania, która najlepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom pacjenta, dlatego wybór odpowiedniej kliniki i specjalisty jest kluczowy dla bezpieczeństwa i skuteczności wybielania.
Wybielanie zębów laserem lub lampą
Laserowe wybielanie zębów jest bardzo efektywną metodą gabinetową, w której wykorzystuje się skoncentrowane światło laserowe do aktywacji specjalnego żelu wybielającego. Procedura ta trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut i zapewnia natychmiastowe, spektakularne rezultaty. Jest to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących szybkich i trwałych efektów. W zależności od zastosowanego światła rezultatem może być wybielanie zębów o 4–8 do nawet 10–16 odcieni. Efekt utrzymuje się od pół roku do nawet 1,5 roku. Rodzaj lampy i techniki wybielania powinien dobrać lekarz stomatolog na podstawie konsultacji z pacjentem. Silniejsze wybielanie wybierane jest wtedy, gdy występują silne przebarwienia. W przypadku chęci uzyskania jedynie lekkiego wybielenia lub podtrzymania efektu wybielania można skorzystać np. z metody Blanc one click, która trwa jedynie 10 minut.
Przygotowanie do wybielania zębów
Prawidłowe przygotowanie do zabiegu wybielania zębów jest kluczowe dla osiągnięcia jak najlepszych efektów. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania stomatologicznego oraz profesjonalnego czyszczenia zębów, które usunie kamień nazębny i osad. Taki zabieg higienizacyjny nie tylko przygotowuje zęby do wybielania, ale również zapobiega nadwrażliwości po zabiegu.
Koszt wybielania zębów
Ceny wybielania zębów w Warszawie mogą się różnić w zależności od wybranej metody i kliniki. Mniej zaawansowane metody domowe kosztują kilkaset złotych, a wybielanie zębów lampą lub laserem w renomowanych klinikach to wydatek przekraczający tysiąc złotych. Przejrzysty opis oferty wybielania zębów można znaleźć na stronie kliniki Dental Fraternity.
Efekty i zalecenia po wybielaniu zębów
Po zabiegu wybielania zębów konieczne jest przestrzeganie tzw. białej diety, która polega na unikaniu pokarmów i napojów, które mogą zabarwić szkliwo. Zaleca się powstrzymanie od spożywania: kawy, herbaty, czerwonego wina oraz ciemnych owoców i warzyw. Stosowanie się do tych zaleceń jest kluczowe dla utrzymania długotrwałych efektów wybielenia, które zależą też od indywidualnych predyspozycji, higieny jamy ustnej oraz diety. Regularne wizyty kontrolne i przestrzeganie zaleceń mogą znacznie przedłużyć trwałość efektów wybielania.