Zakończono obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – Płomień pamięci przeniesiony do Grobu Nieznanego Żołnierza

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgasło symboliczne ognisko, którego płomień został przekazany do Grobu Nieznanego Żołnierza. W ten sposób oficjalnie zakończono uroczystości związane z 80. rocznicą tragicznych wydarzeń z 1944 roku, które miały miejsce w Parku Akcji Burza. W ceremonii udział brali zarówno prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, jak i żyjący jeszcze uczestnicy powstania warszawskiego.

W trakcie swojego wystąpienia, prezydent Trzaskowski nawiązał do fotografii z czasów powstania, na których można dostrzec młodzież gotową stawić czoło okupantom, pełną energii i determinacji. Na szczególną uwagę zasługują jednak zdjęcia wykonane po upadku powstania, kiedy to Warszawa zamieniła się w zgliszcza, a nadzieja wydawała się być stracona. Mimo poczucia klęski, które towarzyszyło powstańcom, Trzaskowski podkreślił, że wartości które nimi wówczas kierowały stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń.

Prezydent Trzaskowski zaznaczył również szczególną rolę Kopca Powstania Warszawskiego, który stanowi nie tylko przypomnienie o samych wydarzeniach powstańczych, ale i ogromnej ofierze, jaką musiał przypłacić stolica. Zbudowany na ruinach zniszczonej Warszawy, to miejsce stało się symbolem nadziei, zwłaszcza po rewitalizacji otoczenia i powstaniu parku.

Pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat przywołał również burmistrz dzielnicy Mokotów, Rafał Miastowski. Przemawiając na Kopcu Powstania podkreślił, że każdy kawałek gruzu z którego jest on usypany przypomina o ofierze powstańców. To miejsce jest żyjącym pomnikiem a także przypomnieniem, że walka o wolność nie zakończyła się wraz z końcem powstania.

Podczas uroczystości głos zabrał również prof. Leszek Żukowski, były powstaniec. Opisał on sytuację w której znajdowała się Warszawa po 63 dniach walki w 1944 roku. Niemcy systematycznie niszczyli miasto co doprowadziło do jego całkowitej zagłady. Gruzy zostały wywiezione na obrzeża miasta, gdzie dzieci zjeżdżały z nich na sankach. Po zakończeniu wojny postanowiono usypać z nich kopiec, na którym odbywają się obecnie rocznicowe uroczystości.