Czy warto powołać zarząd sukcesyjny w jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnego biznesu w naszym kraju. Proste zasady i łatwość w zakładaniu takiej firmy sprawiają, że decyduje się na nią wiele osób. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu podmiotów nie można wprost odziedziczyć. Jeśli zatem chce się zabezpieczyć przedsiębiorstwo na wypadek swojej śmierci, najlepiej powołać do życia zarząd sukcesyjny.

Czym jest zarząd sukcesyjny? Kiedy i jak można go powołać? Do czego jest potrzebny? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście.

Zarząd sukcesyjny – co to takiego?

Raczej nie jesteśmy w stanie przewidzieć długości swojego życia. Nawet jeśli dopisuje nam zdrowie, warto zawczasu poukładać wiele rzeczy, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo w szczególnie trudnych momentach, pełnych bólu, cierpienia i smutku. Zwłaszcza w przypadku prowadzenia własnego biznesu może się to okazać szczególnie ważne.

Do tego celu przydatny bywa właśnie zarząd sukcesyjny, czyli przejściowa forma kierowania jednoosobową działalnością gospodarczą, ustanawiana na wypadek śmierci przedsiębiorcy, do czasu, gdy zostaną uporządkowane sprawy spadkowe, a spadkobierca przejmie firmę i zacznie ją prowadzić na własny rachunek, sprzeda ją lub zamknie.

Zarządcą sukcesyjnym może zostać ktoś, kto nie ma prawomocnego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Musi to być osoba fizyczna i rolę tę ma prawo pełnić tylko jedna osoba, choć istnieje możliwość wyznaczenia zarządcy rezerwowego, który przejmie tę rolę w razie niemożności podjęcia obowiązków przez powołanego zarządcę.

Powołanie zarządu sukcesyjnego za życia właściciela i po jego śmierci

Najprostszym rozwiązaniem jest powołanie zarządcy jeszcze za życia przedsiębiorcy. Wymaga to konieczności uzyskania zgody potencjalnego zarządcy, a także dokonanie zgłoszenia do CEIDG (forma elektroniczna lub pisemna) zawierającego oświadczenie o powołaniu zarządu sukcesyjnego.

Nieco większym wyzwaniem jest utworzenie zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy. Da się to zrobić do dwóch miesięcy od momentu zgonu właściciela firmy. Do utworzenia go ma prawo małżonek przedsiębiorcy, który ma udział w spadku, ustawowy lub testamentowy spadkobierca. Powołanie zarządcy musi w tym przypadku mieć formę notarialną oraz zostać zgłoszone przez urzędnika do Systemu Rejestrów Notarialnych ze wszystkimi koniecznymi oświadczeniami. W innym razie dokument jest nieważny.

Co daje wyznaczenie zarządu sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy?

W chwili śmierci przedsiębiorcy jego rodzina musi uporać się z wieloma formalnościami. Choć w organizacji ostatniego pożegnania często pomagają specjaliści, jak: DomPogrzebowyLomianki.pl, to wciąż uporządkowanie spraw rodzinnych bywa trudnym wyzwaniem. Z tego też względu wcześniejsze zadbanie o sprawy biznesowe ma olbrzymie znaczenie.

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy pozwala zyskać sporo korzyści dla samej działalności gospodarczej. Dzięki temu firma zachowuje płynność działania, a zarząd od razu może przejąć prowadzenie jej, bez konieczności uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Daje to czas spadkobiercom na załatwienie wielu spraw. Co więcej, taka forma umożliwia zachowanie wszelkich kontraktów oraz ciągłości zatrudnienia (wszystkie umowy pozostają w mocy).

Bezpieczna firma jednoosobowa nawet po śmierci właściciela – podsumowanie

Zarząd sukcesyjny powołany za życia przedsiębiorcy może znacząco ułatwić życie spadkobiercom w przyszłości. Nie wymaga to wielkich działań i nie zajmuje dużo czasu, a może się okazać kluczowe – z punktu widzenia rodziny właściciela firmy i wszystkich jego spadkobierców. Warto zatem zadbać o to odpowiednio wcześniej.