Dowiedz się, jak dobrze opiekować się pisklakami!

Hodowla małych piskląt zarówno dla hodowcy hobbystycznego, jak i hodowli na dużą skalę jest niezwykle fascynującym doświadczeniem. Choć właściwa opieka w pierwszych tygodniach życia piskląt jest kluczowa oraz wymaga dużego nakładu pracy i naszego poświęcenia, to obserwacja etapów ich rozwoju, dla, każdego hodowcy, przyniesie dużo radości. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zadbać o pisklęta w pierwszych dniach ich życia, aby wyrosły na szczęśliwe, zdrowe kury znoszącą pyszne i świeże jaja.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w odchowalniku.

Pisklęta w pierwszych dniach życia po wykluciu są niezwykle wrażliwe na temperaturę i wilgotność. Małe ptaki nie potrafią samodzielnie regulować temperatury swojego ciała. To Ty musisz zadbać o stworzenie specjalnych warunków dla nich. To, jak się nimi zaopiekujesz ma duże znaczenie dla rozwoju i zdrowia w dalszych etapach ich życia. Odchowalnik dla piskląt jest urządzeniem, które zapewni optymalną temperaturę kurczętom. W kilku  pierwszych dniach po wykluciu powinniśmy utrzymywać temperaturę około 32°C, w następnych tygodniach należy ją stopniowo obniżać, aż do 8 tygodnia życia kurcząt i osiągnięcia w ich otoczeniu 18-20°C. Wilgotność natomiast powinna się wahać w granicach 50-70%.

Jak bezpiecznie ogrzać pisklęta?

Aby ogrzać pisklęta, można zastosować dodatkowe źródło ciepła, które dostarczą żarówki promiennikowe barwy czerwonej podwieszane na przewodach, dzięki którym można swobodnie regulować wysokość. Barwa czerwona żarówki wytwarza ciepło i nie razi małych ptaków, a oprawa, zastosowana do źródła ciepła, zabezpieczy przed oparzeniem. Do ogrzania piskląt można też sięgnąć po nowoczesną metodę, jaką jest sztuczna kwoka. Urządzenie to daje pisklakom poczucie, jakby były pod opieką swojej matki. Pisklęta gromadzą się pod płytą i tam dogrzewają. Regulacja nóżek pozwala na dłuższe jej zastosowanie wraz ze wzrostem ptaków. Obserwacja piskląt pozwoli na ocenę stopnia ich dogrzania. Jeżeli pisklęta zbierają się przy urządzeniach, to znak, że jest im zimno, jeśli natomiast się oddalają, to oznacza, że temperatura jest dla nich za wysoka. Do dokładnego pomiaru temperatury i wilgoci, świetnie sprawdzi się Termohigrometr, który skutecznie będzie zapobiegać wystąpieniu stresu cieplnego wynikającego z przegrzania lub odwrotnie – wychłodzenia młodych ptaków, a co za tym idzie daje ochronę przed rozwijającymi się wirusami i bakteriami. Trudno tutaj jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, gdyż równie dobrze skorzystanie ze sztucznej kwoki i żarówek promiennikowych do ogrzewania kurcząt może być skuteczne w większości sytuacji. Decyzja zwykle jest podyktowana warunkami w danym gospodarstwie i preferencjami hodowcy.

Sięgnij po odpowiednie akcesoria do karmienia i pojenia.

Ważnym aspektem jest zapewnienie pisklętom łatwego dostępu do czystej wody i paszy. Doskonałym rozwiązaniem na podanie pokarmu maleńkim ptakom będzie zastosowanie karmidła o małych pojemnościach z zamkniętym, transparentnym zasobnikiem paszowym, który nie pozwoli na wchodzenie małym ptakom do środka i zanieczyszczanie pokarmu. Hodowcy zaś umożliwi swobodną kontrolę ilości pokarmu. Dobrym wyborem będzie też karmidło 1 kg zakręcane, którego misa posiada 7 otworów o średnicy 35 mm do swobodnego pobierania pokarmu, co zapobiega wpadaniu ptaków do środka. Musisz też zadbać o dobór odpowiedniego poidła dla piskląt. Zalecane jest, aby dostosować je do wielkości ptaków, tak aby mogły swobodnie sięgnąć do picia, ale też takie, aby nie wystąpiło ryzyko utonięcia piskląt. Najodpowiedniejszym poidłem będzie poidło syfonowe o pojemności 600 ml z przejrzystym zasobnikiem, pozwalającym na kontrolę ilości wody. Model ten ma także wysoką na 2 cm misę, która pozwala na nieograniczone picie. Poidło oraz karmidło powinny być wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które z łatwością można w każdej chwili wyczyścić pod bieżącą wodą i nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu. Zanieczyszczony pokarm oraz woda, mogą stanowić źródło namnażających się bakterii i pleśni, które wywołują niechciane choroby.

Co jedzą pisklęta i jaką karmę dla nich wybrać?

Rodzaj wybranego przez nas pożywienia dla piskląt ma znaczący wpływ na ich zdrowie, prawidłowy wzrost i wydajność. Pisklęta w pierwszej fazie wzrostu potrzebują wyjątkowych składników odżywczych i ich odpowiedniej równowagi. Godna polecenia jest specjalnie opracowana pasza Kurka Naturka, która dostosowuje się pod dane tygodnie życia, tak aby zapewnić rosnącym pisklętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, potrzebne im do prawidłowego rozwoju. Pierwszy jej rodzaj przeznaczony jest dla piskląt od 0 do 6 tygodnia życia i występuje w postaci kruszonki, wzbogaconej o suszone warzywa, wyciągi z ziół oraz pestki. Odpowiednio dobrana, karma dla piskląt z łatwością i smakiem jest wydziobywana przez maleńkie ptaszki. Drugi rodzaj przeznaczony jest dla nieco starszych kurcząt, od 7 tygodnia życia. Warta uwagi jest też pasza dla piskląt z Paszarni Tradycyjnej, która w swoim składzie posiada kokciadystyk, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w jelitach. Należy także pamiętać, że po zakupie paszy dla piskląt powinniśmy również przechowywać ją w odpowiednich warunkach, szczególnie po otwarciu opakowania W innym przypadku karma może utracić swoją przydatność i nawet zaszkodzić ptakom.

Pamiętaj, podawać dodatkowe witaminy dla piskląt!

Małe ptaki są podatne na choroby, dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie w odpowiedniej czystości odchowalnika oraz czystość i świeżość pożywiania. Warto też sięgnąć po dodatkowe witaminy wspomagające odporność piskląt, a także wspierające ich rozwój kości i mięśni. Bardzo łatwe w zastosowaniu są witaminy na start ProZdrowo Aqua Pisklę, wystarczy dodać pół łyżeczki witamin do jednego litra wody. W ich składzie znajduje się witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina D3, witamina E, witamina K3, a także biotyna, kwas foliowy i pantotenian wapnia. Taka mieszanka witaminowa sprawia, że woda jest chętniej wypijana przez ptaki, a dodatkowo wzmacnia ich małe organizmy, dodając dużo energii. Dobrą opcją jest także zastosowany preparat BIOSUPERVIT z kompleksem witamin i aminokwasów, który wzmocni pisklę po wylęgu. Podaje się go kurczętom przez pierwsze dwa tygodnie, co wspiera ich małe organizmy, dodaje im energii i pobudza ich przemianę metaboliczną.

Podsumowanie

Pierwsze tygodnie życia piskląt są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju i kondycji. W tym czasie ważne jest, aby zapewnić ptakom odpowiednie warunki, temperaturę, wilgotność oraz pożywienie. Małe stworzenia są bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań na dostarczenie im rzeczywiście odpowiednich warunków. Zdecydowanie ważna jest obserwacja ich zdrowia oraz zachowania, która jest istotna choćby po to, aby odpowiednio reagować na wszelkie występujące problemy. Dzięki staraniom i właściwej opiece, hodowca będzie mógł cieszyć się zdrowymi i silnymi kurami, które w przyszłości będą dawać świeże jaja i zdrowe mięso.

Materiał powstał przy udziale firmy Fermo, będącej dystrybutorem artykułów i urządzeń przeznaczonych do hodowli drobiu.