Może wydawać się, że od sprzedaży Twojego mieszkania dzieli Cię zaledwie jeden krok – wystawienie oferty. Choć pozornie jest to mniej skomplikowany proces niż kupno nieruchomości, nie oznacza to, że czeka Cię znacznie mniej formalności do wypełnienia. Na co zwrócić szczególną uwagę przy sprzedaży „własnego M”? W jakiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z oferty pośredników? Z niniejszego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby sprawnie przejść przez ten czasochłonny proces.
Wstępne oszacowanie wartości mieszkania
Sprzedaż nieruchomości za realną wartość jest prawdziwą sztuką. Nadmierne zawyżenie lub zaniżenie ceny może sprawić, że potencjalni nabywcy będą ostrożni w jej zakupie, co z kolei przełoży się na zainteresowanie ofertą. Niektórzy będą chcieli negocjować stawkę, inni – podchodzić do Twojej oferty z dużą rezerwą, gdyż podana cena jest zbyt niska w stosunku do standardu nieruchomości. Rozstając się z własnym mieszkaniem, w pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na to, w jakim jest ono stanie faktycznym. Określ zarówno atuty, jak i wyłap wszystkie mankamenty. Wyceny możesz dokonać samodzielnie, bądź skorzystać z porady eksperta.
Posiadasz mieszkanie, które jest w naprawdę złym stanie technicznym? Odnowienie go pochłonie sporą sumę pieniędzy, co nie zawsze jest opłacalne. W takiej sytuacji warto rozważyć znalezienie firmy, która oferuje skup mieszkań do remontu.
Kredyty i zadłużenia
Posiadając mieszkanie własnościowe, które jest objęte wysokim kredytem, bądź zadłużone, możesz obawiać się, że nie znajdziesz nabywcy. Nic bardziej mylnego! Jest to nieco bardziej złożony typ transakcji, ale nie nierealny. Przykładowo, skup mieszkań jest możliwy także w przypadku nieruchomości zadłużonych oraz objętych licytacją komorniczą.
Promocja oferty sprzedaży nieruchomości
Postanowiłeś podjąć próbę sprzedaży mieszkania na własną rękę? Zadbaj o odpowiednią promocję. Aktualnie, ofert sprzedaży jest znacznie więcej niż ofert kupna, wobec czego musisz przebić się z tłumu. Ogłoszenie dodaj zarówno na popularnych, jak i typowo lokalnych portalach internetowych. Możesz uatrakcyjnić je poprzez dodanie filmiku lub zdjęć zrobionych po home stagingu.
Umowa sprzedaży mieszkania
Pierwszą umowę, przedwstępną, możesz spisać z potencjalnym nabywcą indywidualnie. Aby jednak móc uznać transakcję za poprawnie dokonaną, finalny dokument powinien być jednak sporządzony w formie aktu notarialnego.
Choć eksperci podkreślają, że najlepiej jest sprzedać mieszkanie za pośrednictwem sprawdzonej agencji, warto rozważyć samodzielne wystawienie oferty. Wiąże się to z niższymi kosztami, jednak musisz zadbać o odpowiednią promocję i poprawne dopełnienie wszystkich formalności. Jeśli zależy Ci na czasie, bądź musisz sprzedać nieruchomość ze skomplikowaną sytuacją, warto zainteresować się takim tematem jak skup mieszkań za gotówkę.