Laryngologia jest jedną z obszerniejszych dziedzin nauki. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do tego specjalisty można się udać z nawracającym katarem, chrypą, nadprodukcją śliny, bolącymi zatokami, a nawet chrapaniem.
Często doświadczając różnych dolegliwości, zastanawiamy się, do jakiego specjalisty się udać. Tak też jest w przypadku chorób laryngologicznych, które nie dotyczą jedynie uszu. Laryngolog zajmuje się również schorzeniami dotyczącymi gardła, krtani, nosa i zatok. Konsultacja z tym lekarzem może okazać się niezastąpiona zarówno przy na pozór błahych, jak i tych poważniejszych schorzeniach, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, z jakimi dolegliwościami można się udać do tego konkretnego eksperta.
Czym się zajmuje laryngolog?
Lekarz tej specjalizacji zajmuje się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem różnych schorzeń w obrębie głowy i szyi. Zatem dolegliwości dotyczące gardła, nosa, uszu, krtani, a w niektórych przypadkach również wzroku powinny zostać skonsultowane właśnie z nim. Do najczęstszych przypadłości, z jakimi mierzy się lekarz laryngologii, można zaliczyć m.in.: zapalenie krtani i zatok, niedosłuch, krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków, angina, nieżyt nosa. Co więcej, ten lekarz może również pomóc podczas problemów z węchem, a także w zaburzeniach błędnika. Właśnie dlatego ten dział medycyny jest tak popularny, a kolejki do specjalisty często bywają długie.
Kiedy wybrać się na konsultację laryngologiczną?
O specjaliście z zakresu otolaryngologii warto pomyśleć, gdy zmagamy się z zapaleniem zatok, ropną anginą bądź przewlekłym katarem. Również nadmierna produkcja śliny może być wskazaniem do odwiedzenia tego lekarza. Oczywiście wszelkie dolegliwości związane ze słuchem, do których można zaliczyć m.in.: niedosłuch, szumy uszne, uczucie zatkania, ból uszu bądź wyciek ropnej wydzieliny z ucha powinny zostać skonsultowane. Laryngologa warto także rozważyć, gdy zmagamy się z problemem chrapania lub krzywą przegrodą nosową. Ponadto ten lekarz może pomóc znaleźć przyczynę problemów z węchem, smakiem, a także utrudnionym przełykaniem. Rodzice mogą też uzyskać pomoc dla swoich dzieci w przypadku przerośniętych migdałków bądź nieprawidłowości w obrębie wędzidełka.
Jak wygląda wizyta u laryngologa i jakiego specjalistę wybrać?
Niezależnie od tego, czy się wybierze specjalistę na NFZ, czy też uda się do prywatnego gabinetu, badanie laryngologiczne wygląda podobnie. Przy czym należy pamiętać, że wybierając tę pierwszą opcję, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, jak również często taka wizyta wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Dlatego w przypadku naglących dolegliwości chętniej sięgamy po pomoc prywatnych klinik takich jak klinika laryngologiczna Otolaryngolodzy24. Przychodnia laryngologiczna w Warszawie oferuje wykwalifikowanych ekspertów zarówno w dziedzinie laryngologii, jak i laryngologii dziecięcej. Wizyty mogą odbywać się w formie stacjonarnej bądź w formie teleporady. Ośrodek zapewnia fachową diagnostykę i leczenie zabiegowe, dzięki czemu pacjent ma zapewnioną odpowiednią opiekę na każdym etapie.
Sama konsultacja otolaryngologiczna zazwyczaj przebiega podobnie. Lekarz na początku przeprowadza wywiad z pacjentem. Następnie za pomocą wziernika sprawdza stan nosa, jamy ustnej, a także uszu. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie badania audiologicznego lub USG.
Jak widać, laryngolog zajmuje się wieloma różnymi przypadłościami. Z jego pomocy mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Za to metody leczenia mogą być różne, począwszy od metod farmakologicznych po leczenie zabiegowe.