Niejeden z nas na co dzień zmaga się z nawracającymi bólami w obrębie kręgosłupa, czesto w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, choć nie tylko. Dolegliwości bólowe tego rodzaju w ostatnich latach nie doskwierają już wyłącznie osobom starszym, ale także znacznie młodszym, choćby z uwagi na siedzący tryb życia oraz niewystarczającą ilość aktywności fizycznej. Wraz z rosnącą liczbą osób cierpiących na bóle kręgosłupa zwiększa się też dostępność i różnorodność metod terapeutycznych, w tym tych opartych na naturalnych zdolnościach regeneracyjnych organizmu. Wśród nich warto wymienić osteopatię, nierzadko stanowiącą znakomite remedium na różnego rodzaju dolegliwości.
Osteopatia – czym jest i co zakłada?
Osteopatia jest rodzajem terapii zyskującym coraz większą popularność, jako że często stanowi alternatywę dla kosztownej, wymagającej dla organizmu farmakoterapii. Opiera się ona na traktowaniu ludzkiego organizmu jako całości, w której wszystkie narządy i struktury są ze sobą powiązane, dlatego przyczyny problemów zdrowotnych mogą leżeć w różnych obszarach, trudnych do skojarzenia z dolegliwościami na pierwszy „rzut oka”.
Osteopatia zakłada, iż organizm dysponuje naturalnymi zdolnościami samoregeneracyjnymi, których pobudzenie pozwala na zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie wielu problemów zdrowotnych. Terapia osteopatyczna bazuje na technikach dobieranych do indywidualnego stanu zdrowia i uwzględnia np. terapię tkanek miękkich, drenaż limfatyczny, pracę na powłokach brzusznych czy rozciąganie stawów i mięśni. Terapia poprzedzona jest dokładnym wywiadem, badaniami wstępnymi, a także interpretacją ewentualnych badań USG, RTG czy MRI.
Nie tylko ból kręgosłupa, czyli zastosowania osteopatii
Podczas terapii osteopata koncentruje się na usuwaniu przyczyn dolegliwości zdrowotnych, skupiając się choćby na poprawie ruchomości stawów, zmniejszeniu napięcia mięśniowego czy mobilizacji pracy narządów wewnętrznych. To właśnie bogata wiedza anatomiczna sprawia, że osteopatia nierzadko okazuje się doskonałą metodą leczenia bólu kręgosłupa, jak również zmian zwyrodnieniowych czy nawet wad postawy. Cechą tej metody jest wszechstronność – wśród wskazań do jej przeprowadzenia można wymienić:
- dyskopatie,
- migreny lub napięciowe bóle głowy,
- Przeciążenia stawowe i mięśniowe,
- zastoje limfatyczne,
- osłabioną odporność,
- dolegliwości w obrębie układu pokarmowego lub moczowo-płciowego,
- rehabilitację po operacji np. kolana.
Z dobrodziejstw osteopatii można skutecznie i bezpiecznie skorzystać wyłącznie w placówkach medycznych, w których specjaliści dysponują odpowiednim doświadczeniem oraz kwalifikacjami. Należy do nich OSTEOMEDIS w Warszawie, gdzie poza kompleksowym wsparciem osteopatów można liczyć również np. na fizjoterapię uroginekologiczną i wiele innych form terapii.