Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) postanowił wprowadzić kolorowe akcenty do krajobrazu miejskiego. W wyniku jego działań, 11 przystanków końcowych komunikacji miejskiej ozdobiono 11 tysiącami begonii, pelargonii i gaur. Natomiast Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nie pozostaje w tyle i planuje również zmianę swoich ukwieceń.
Po okresie wiosennym, pełnym kwitnących bratków, przyszła pora na letnie kwiaty. Teraz 9 pętli autobusowych i tramwajowych stało się domem dla begonii, pelargonii i gaur. Te piękne rośliny posadzone zostały przez ZOM w dwupoziomowych donicach, tworząc kolorową lekcję botaniki dla przechodniów. Nawet parki, skwery i pasy drogowe stały się miejscem występowania tych roślin, co ożywiło miejską przestrzeń, teraz pełną ponad 5 milionów kwiatów. Jak zapowiedział prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski – to jeszcze nie koniec, a kolejne kwiaty pojawią się z nadejściem astronomicznego lata.
Begonie dragon wing, które ozdobiły miejskie pętle, charakteryzują się błyszczącymi, intensywnie zielonymi liśćmi przypominającymi łuski smoka. To jedne z najbardziej ekspansywnych gatunków begonii, osiągające do 70 cm wysokości. Pasażerowie mogą podziwiać 5,6 tys. tych kwiatów na pętlach Wilanów, Nowe Bemowo, Żerań FSO, Wiatraczna i Annopol. Letnie aranżacje zawierają również kompozycje z białych gaur oraz pelargonii bluszczolistnych w różnych odcieniach. Te ostatnie są odmianą o pokładających się pędach, obsypanych drobnymi, różowymi i czerwonymi kwiatami. 5,3 tys. tych roślin posadzono na pętlach: P+R Al. Krakowska, Esperanto, Wiatraczna, Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie.
ZOM dba o wygląd 61 miejskich pętli, zmieniając ich aranżacje trzy razy w roku. Wiosną dominowały bratki, latem pojawią się begonie, pelargonie i gaury, a jesienią wrzosy i kapusta ozdobna. Wybór roślin nie jest przypadkowy – muszą one być odporne na intensywne nasłonecznienie, wysokie temperatury i silny wiatr, aby przetrwać w miejskich warunkach. Miejski Zarząd dba nie tylko o kwiaty, ale również o dobre kondycję drzew i krzewów na przystankach.
Nowe ukwiecenia zaplanował także Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Na przełomie maja i czerwca miejskie kwietniki zostaną zapełnione sezonowymi i wieloletnimi roślinami. W tym roku dominować będą lekkie trawy (proso, ostnica, sesleria, rozplenica) w połączeniu z tradycyjnymi roślinami (paciorecznikami czy aksamitkami). W planach są również nowości – dalie oraz dwie odmiany szałwii: 'Amistad’ i 'Love & Wishes’. Plac Bankowy będzie pachniał bazylią i czekoladą dzięki onętkowi czekoladowemu potocznie zwanemu warszawianką, który zostanie posadzony obok purpurowej bazylii 'Red Rubi’ oraz innych kwiatów.
W pozostałych kompozycjach można będzie dostrzec także angelonie, begonie, drakwie, nachyłki, gaury, koleusy, petunie, smagliczki, wilce, pelargonie, kocanki, wilczomlecze oraz wieczniki.