Ceremonia wręczenia statuetek dla tegorocznych laureatów Fryderyków w dziedzinie jazzu miała miejsce w niedzielnym wieczorze w Muzeum POLIN. Złoty Fryderyk za olbrzymi wkład w muzykę przez całą karierę artystyczną został przyznany zespołowi Walk Away. Prestiżową nagrodę przekazały muzykom dwie znane osobistości: Ewa Bem, znana piosenkarka, oraz Aldona Machnowska-Góra, pełniąca funkcję wiceprezydentki. Całą uroczystość wspierało miasto stołeczne Warszawa, które było partnerem wydarzenia.
Gala Jazzowej Muzyki stanowiła pierwszą część Fryderyk Festiwalu organizowanego przez Związek Producentów Audio Video, który jest również organizatorem Fryderyków. W tym roku festiwal rozgrywany jest w trzech polskich miastach: Warszawie, Katowicach oraz Krakowie. W trakcie niedzielnego wieczoru odbyło się wręczenie nagród w pięciu kategoriach muzycznych związanych z jazzem. Dwie z nich, Jazzowy Kompozytor Roku i Album Roku – Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana, pojawiły się po raz pierwszy. Również po raz pierwszy w historii nagrody, Złoty Fryderyk został wręczony zespołowi, a nie soliście – tym razem laureatem został zespół Walk Away. Gwiazdą wieczoru był Tomasz Dąbrowski, trębacz i kompozytor, który otrzymał statuetki w dwóch kategoriach: Jazzowy Artysta Roku oraz Album roku.
Podczas ceremonii na scenie zaprezentowało się blisko pięćdziesiąt wybitnych artystów, w tym Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Kuba Więcek, Anna Serafińska, Wojciech Myrczek, Bernard Maseli i Atom String Quartet. Gala była prowadzona przez Agę Zaryan i Rocha Sicińskiego z radiowej Dwójki. Wydarzenie umilił występ big-bandu Gali Fryderyk: specjalnie powołanego na tę okazję zespołu w formule all-stars, który połączył legendy polskiego jazzu z wybitnymi młodymi artystami. Na scenie miało miejsce wiele niecodziennych muzycznych kombinacji: Voice Act wystąpił z duetem Malediwy, do Atom String Quartet dołączyli Leszek Możdżer i Wojciech Myrczek, formacji Manolo Musica Blanca y Negra towarzyszył Kacper Malisz, a duetowi Deux Lynx – Kuba Więcek. Dyrektorem artystycznym niezwykłego wydarzenia był Nikola Kołodziejczyk, który jednocześnie prowadził big-band Fryderyków.
Relację z koncertu można było oglądać ponownie 24 marca, w poniedziałek o godz. 19.00 na kanale TVP Kultura.
W tym roku legendarna grupa jazzu nowoczesnego – Walk Away, obchodzi swoje 40-lecie istnienia. Zespół powstał dzięki inicjatywie Krzysztofa Zawadzkiego, który do wspólnego grania zaprosił kolegów ze studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach: Bernarda Maseliego (wibrafon), Adama Wendta (saksofon), Jacka Niedzielę (kontrabas) oraz Zbigniewa Jakubka (pianino). Grupa może poszczycić się kilkunastoma albumami, występami na najważniejszych festiwalach jazzowych oraz współpracą z takimi gwiazdami jak Urszula Dudziak, Mike Stern, Eric Marienthal i Bill Evans. Czytelnicy magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie uznawali Walk Away za najlepszy jazzowy zespół roku. Ważnym momentem w historii zespołu była rola supportu podczas trasy koncertowej Milesa Davisa w Niemczech w 1990 r.
Zwycięzcami Fryderyków jazzowych w 2025 roku zostali:
Jazzowy Artysta Roku/Jazzowa Artystka Roku – Tomasz Dąbrowski. Wśród nominowanych byli również: Adam Bałdych, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer i Piotr Wyleżoł.
Jazzowy Kompozytor/Jazzowa Kompozytorka Roku – Mateusz Smoczyński. W gronie nominowanych znaleźli się Leszek Możdżer, Piotr Wyleżoł i Tomasz Dąbrowski.
Fonograficzny Debiut Roku – Jazz – Szymon Zawodny. W gronie nominowanych znaleźli się również Adam Jędrysik i Tymek Papior.
Album Roku – Jazz – Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings – Better. O statuetkę walczyli również: Atom String Quartet – Universum, Piotr Wyleżoł – I love music, Tomasz Stanko Quartet – September night, a także Henryk Miśkiewicz & Chopin University Big Band – Come Back.
Album Roku Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana – Marcel Baliński i Współgłosy – Współgłosy. W gronie nominowanych znaleźli się: Możdżer Danielsson Fresco – BEAMO, Leszek Żądło Quartet – Live in Hamburg ’75 oraz Pianohooligan – Critique Of Swing In Two Parts.
Fryderyki są najważniejszymi nagrodami muzycznymi w Polsce, wręczanymi od 1995 roku. Są one przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli jury powołane przez Związek Producentów Audio Video, składające się z ponad 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominacje do Fryderyków są wyłanianie poprzez tajne głosowanie przez członków Akademii. W 2025 roku Fryderyki są przyznawane po raz 31.
Gala Muzyki Jazzowej Fryderyk Festiwal po raz pierwszy w historii odbyła się jako osobne wydarzenie. Do 2024 roku nagrody w tej kategorii były wręczane razem z muzyką rozrywkową. W tym roku partnerami Gali byli: Orlen, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, AA Sensitive Beauty Products, House Of Diamond, La Biosthetique, PKP Intercity, LOT.