Jeśli paraliżuje Cię myśl o wizycie u dentysty, prawdopodobnie zmagasz się z dentofobią. Ten nieprzyjemny lęk dotyka zarówno dorosłych, jak i młodszych pacjentów. To główna przyczyna omijania gabinetów stomatologicznych, co nieuchronnie prowadzi do problemów z zdrowiem jamy ustnej. Dowiedz się, dlaczego dentofobia się pojawia, jakie daje objawy i jak pokonać strach przed zabiegiem stomatologicznym.
Co to jest dentofobia?
Uważa się, że aż 90% mieszkańców Polski czuje niepokój związany z wizytą u dentysty. Dla wielu ten lęk jest niewielki lub umiarkowany, co pozwala im korzystać z usług stomatologicznych, ale dla innych wizyta u specjalisty jest prawdziwym wyzwaniem albo wręcz niemożliwa.
Dentofobia to intensywny strach przed dentystą oraz procedurami w jamie ustnej. Osoby z silną dentofobią często nie są w stanie sięgnąć po pomoc stomatologiczną nawet w obliczu silnego bólu zęba, który zakłóca ich codzienne życie.
Pochodzenie dentofobii: dlaczego boimy się dentysty?
Zwykle dentofobia ma korzenie w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Może to być wspomnienie o bolesnej interwencji stomatologicznej, jak wyrwanie zęba bez znieczulenia, czy też agresywna postawa personelu czy osoby towarzyszącej podczas wizyty.
Ciekawostką jest, że dentofobia może pojawić się także u osób, które nie miały złego doświadczenia u dentysty. Szczególnie narażone są:
- Osoby o wysokiej wrażliwości, które trudno radzą sobie z lękiem i stresem.
- Dzieci, które obserwują lęk swoich rodziców lub rodzeństwa przed dentystą, czy słyszą o ich złych doświadczeniach.
- Dzieci i dorośli mający bliskich, którzy przeżyli problematyczne wizyty stomatologiczne.
Osoby z predyspozycjami do dentofobii mogą omijać dentystę, aby uniknąć stresujących doświadczeń. Niestety, takie unikanie potęguje lęk. Dlatego zachęcamy nawet tych, którzy mają niewielki lęk, do regularnych wizyt – stałe narażenie na sytuacje potencjalnie lękotwórcze może pomóc w złagodzeniu obaw.
Jakie są objawy dentofobii?
Typowe objawy dentofobii to:
- unikanie odwiedzin u dentysty za wszelką cenę, np. rezygnowanie z rutynowych przeglądów, łagodzenie bólu zęba domowymi sposobami lub nawet myśli o samodzielnym usunięciu zęba;
- symptomy lękowe takie jak intensywne pocenie się, drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, uczucie zawrotów głowy, nudności, problemy żołądkowe czy bezsenność przed planowaną wizytą;
- irracjonalne myśli i przewidywania związane z bólem, nieprzyjemnościami czy negatywnymi skutkami potencjalnej wizyty u stomatologa.
Zazwyczaj już sama myśl o dentystycznym zabiegu wywołuje u osoby lęk. Ten uczucie może nasilać się podczas prób umówienia się na wizytę, w dniach poprzedzających planowane spotkanie, a także bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Dentofobia nie tylko manifestuje się intensywnymi reakcjami lękowymi, ale może również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, takich jak postępująca próchnica czy stany zapalne. Dlatego ważne jest, aby podjąć działania w celu jej przezwyciężenia.
Zacznij od zapoznania się z naszym zespołem – na naszej stronie możesz poznać lekarzy pracujących w Dental Protetica. Wybierz specjalistę, który budzi Twoją pewność. Pamiętaj, aby podczas rezerwowania wizyty poinformować nas o swoim strachu.
Pragniemy podkreślić, że dentofobia nie jest niczym niezwykłym i nie ma powodu do wstydu. Nasi specjaliści są przygotowani, aby pomóc pacjentom z tym problemem. Indywidualne podejście, cierpliwość, objaśnienie każdego kroku i zapewnienie bezbolesności są naszymi priorytetami podczas leczenia osób z dentofobią.
Artykuł opracowany przy współpracy z Kliniką stomatologiczną DentalProtetica z Warszawy