ZOO w Warszawie szykuje się na realizację wielkiej inwestycji: nowy dom dla niedźwiedzi polarnych

Warszawskie ZOO rozpoczyna etap przygotowań do istotnej inwestycji. Ogłoszony został przetarg na stworzenie projektu nowego habitatu dla niedźwiedzi polarnych. Oferty mogą być składane do 4 grudnia 2024 roku.

Planowany kompleks ma powstać na terenie obecnego wybiegu dla niedźwiedzi, który obecnie jest domem dla pingwinów i wydr, znajdującym się przy wejściu do ZOO od strony ulicy Ratuszowej. Nowo zaprojektowana przestrzeń ma być zdecydowanie większa niż aktualny wybieg, dzięki rozbudowie na teren nieeksploatowanej dotąd dolinki. To pozwoli niedźwiedziom cieszyć się większą wolnością i poprawi jakość ich życia.

W ramach nowego kompleksu zaplanowano budowę basenu, który umożliwi zwiedzającym podglądanie zachowań niedźwiedzi pod powierzchnią wody. Projekt obejmuje również trzy budynki: główny, gawry i wielofunkcyjny, który będzie zawierał toalety dla gości i zaplecze techniczne. Nowe budynki zastąpią obecną infrastrukturę, a użyte materiały i kompozycje będą nawiązywać do atmosfery arktycznego krajobrazu.

Przewidziano również stworzenie obszarów wyznaczonych do obserwacji niedźwiedzi: plac przy południowo-wschodniej granicy wybiegu blisko wejścia do ZOO, pogrążony w ziemi amfiteatr, z którego będzie można podglądać pływające niedźwiedzie oraz wykusz widokowy na północnej stronie kompleksu. Nie zabraknie także elementów zieleni oraz małej architektury.

Ogród zoologiczny w Warszawie figuruje w rejestrze zabytków, dlatego też projekt nowego wybiegu dla niedźwiedzi uwzględnia m.in. wytyczne konserwatora zabytków. Projekt hodowlano-ekspozycyjnego kompleksu dla niedźwiedzi polarnych ma zostać zrealizowany w ciągu 15 miesięcy od momentu podpisania umowy z wybranym wykonawcą.

Projekt przewiduje rozwiązania gwarantujące jak najbardziej komfortowe warunki życia dla zwierząt. Jednocześnie obiekt będzie spełniał wymogi współczesnej architektury oraz będzie zawierał ekologiczne rozwiązania. Nowa przestrzeń ma nie tylko służyć dobrobytowi zwierząt, ale również edukować i promować troskę o środowisko naturalne wśród odwiedzających.