18-letni obywatel Ukrainy zatrzymany za oszustwo na kwotę ponad 33 tysiące złotych

Funkcjonariusze otwockiej policji wytropili i zatrzymali młodego obywatela Ukrainy, który oszukał swoją ofiarę na sumę ponad 33 tysiące złotych. Przy użyciu sprytnej metody podszywania się pod pracownika banku, młodzieńcowi udało się przekonać jego ofiarę do przekazania mu pieniędzy. Zgodnie z decyzją prokuratury w Otwocku, 18-latek został umieszczony w areszcie na okres trzech miesięcy. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Władze przypominają społeczeństwu, aby nie ulegać naciskom ze strony potencjalnych oszustów i natychmiast zgłaszać wszelkie podejrzane działania odpowiednim organom.

Środkowym listopadem, służby zajmujące się zwalczaniem oszustw zdalnych otrzymały kolejne zgłoszenie. Oszuści, tym razem udając pracowników banku, zdołali okraść kolejną ofiarę. Bezpośrednio po tym zdarzeniu, śledczy rozpoczęli śledztwo mające na celu odnalezienie sprawcy.

Po śledzeniu śladów zostawionych przez przestępcę, świadomie wykorzystując nowoczesne technologie i metody pracy, śledczy namierzyli mężczyznę w Krakowie. Wkrótce potem udało im się ustalić tożsamość podejrzewanego, a następnie miejsca, w których prawdopodobnie mógł przebywać. Ostatecznie, 18-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany na jednej z ulic w Krakowie. Policja podjęła również decyzję o przeszukaniu miejsca pobytu zatrzymanego, gdzie znaleziono dokumentację bankową oraz kartę debetową na nazwisko innej osoby. Mężczyzna nie był w stanie wyjaśnić, jak doszło do posiadania karty na inne nazwisko.

Młodemu mężczyźnie postawiono zarzut oszustwa, za który grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa, a policjanci nie wykluczają możliwości dalszych zatrzymań.

Prokuratura Rejonowa w Otwocku nadzoruje sprawę i po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym wnioskowała do sądu o tymczasowe aresztowanie 18-latka. Sąd zgodził się na ten wniosek i mężczyzna został umieszczony w areszcie na trzy miesiące.

Władze przypominają, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy ani nie informuje telefonicznie o prowadzonych operacjach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zaleca się natychmiastowe przerwanie rozmowy i powiadomienie policji o podejrzanym incydencie, dzwoniąc pod numer 112.