28. Wielkanocny Festiwal Beethovena: bogaty program pełen znakomitych artystów

W okresie od 17 do 29 marca odbędzie się 28. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, współfinansowanej przez miasto stołeczne Warszawa. W trakcie tych 13 dni, publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w aż 15 koncertach, gdzie wystąpią wybitni soliści, dyrygenci i zespoły muzyczne z Polski oraz z zagranicy.

Festiwal ten skupia się na temacie „Beethoven i filozofowie”, co jest nawiązaniem do obchodów 300-lecia urodzin Immanuela Kanta. To jubileuszowe wydarzenie posłużyło jako inspiracja do badania wpływu ideologii filozoficznej na twórczość muzyczną. Program festiwalu obejmuje dzieła takich kompozytorów jak Ryszard Wagner, Richard Strauss czy Karol Szymanowski. Dodatkowo, na koncercie Wiener Kammersymphonie będą prezentowane teksty o muzyce autorstwa Arthura Schopenhauera.

Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka oraz słynna skrzypaczka Arabella Steinbacher inauguruje festiwal. Finałowy koncert będzie natomiast wykonany przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Andrzeja Boreyki, gdzie zaprezentowane zostaną Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Podczas koncertów symfonicznych wystąpią również Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Leopolda Hagera, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa z Jurkiem Dybałem jako dyrygentem, NFM Orkiestra Leopoldinum pod artystycznym kierownictwem skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, a także Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy wraz z pianistą Barry Douglasem.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi Orkiestra Filharmonii Luksemburskiej prowadzona przez wschodzącą gwiazdę dyrygentury – Gustava Gimeno. Solistką tego koncertu będzie włoska pianistka Beatrice Rana, która wykona rzadko grany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann. Debiutującym na Festiwalu będzie również Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen z maestro Lawrence’em Fosterem na czele i młodym skrzypkiem izraelskiego pochodzenia Yamensem Saadim jako solistą.