Ten potężny gmach pod kilku dekad zajmuje ważne miejsce w panoramie polskiej stolicy, i choć wzbudza wiele kontrowersji, wciąż ma wielu sympatyków. Pałac Kultury i Nauki to nie tylko jeden z ciekawszych obiektów, jakimi może się pochwalić Warszawa, ale i atrakcja turystyczna, obok której nie można przejść obojętnie. Dlaczego ta budowla cieszy się tak wielkim zainteresowaniem? Na co warto zwrócić uwagę w trakcie jej zwiedzania?
Z kart historii – PKiN i jego dzieje
Pałac Kultury i Nauki to gmach, który może oczarować turystów już samą swą historią. Wzniesiony w latach 1952-1955, miał stać się darem od Józefa Stalina oraz symbolem polsko-radzieckiej przyjaźni. Autorek projektu, według którego wznoszono pałac, był Lew Rudniew. Chciał on połączyć elementy typowe dla socrealizmu z elementami typowymi dla sztuki polskiej, z tego też względu przed sporządzeniem planu odwiedził kilka najważniejszych miast w Polsce. Inspiracji szukał m. in. w takich ośrodkach miejskich, jak Kraków, Sandomierz, Toruń oraz Zamość. W efekcie powstała potężna bryła, łącząca w sobie cechy typowe dla polskiego historyzmu, jak i dla sztuki państw socjalistycznych. Wzniesienie tak wielkiego gmachu w tak krótkim okresie wymagało ogromnego wysiłku, nic więc dziwnego, że w budowie pałacu brało udział około 3500 osób – głównie robotników z ZSRR, dla których zbudowano w Warszawie specjalne osiedle robotnicze. Warto pamiętać o kilkunastu osobach, którzy w czasie budowy pałacu zginęli podczas nieszczęśliwych wypadków. Ich groby do dziś znajdują się na Woli, na terenie prawosławnego cmentarza.
Czym zaskakuje ten pałac?
Pałac Kultury i Nauki to budowla, która intryguje swoimi rozmiarami. Gmach ten ma 237 m wysokości, składa się z 46 pięter (w tym dwóch podziemnych), na których czeka w sumie 3288 pomieszczeń. Najsłynniejszym piętrem pozostaje tu piętro 30 (na wysokości 114 m), kuszące Salą Gotycką (najwyższą salą, jaką można zwiedzić w pałacu) oraz tarasem widokowym, z którego Warszawa prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Taras ten nie jest jednym elementem, któremu warto poświęcić czas w trakcie zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki. Intryguje potężny zegar na pałacowej wieży, który jest drugim pod względem wielkości zegarem w Europie. Tarcza tego zegara ma ponad 6 m średnicy, a jej waga – wraz ze wskazówkami – wynosi około 450 kg. To ciekawa ozdoba pałacu, której warto się uważniej przyjrzeć. W budynku tym zachwyca też Kinoteka oraz wielka Sala Kongresowa. Na miłośników kultury czekają tu liczne teatry, z kolei na fanów nauki – ciekawe wystawy oraz placówki muzealne. Muzeum Techniki, Muzeum domków dla lalek, Muzeum Ewolucji PAN oraz Muzeum Warszawy – oto miejsca, dzięki którym zwiedzanie Warszawy stanie się dla każdego z nas nie tylko wspaniałą przygodą, ale i ciekawą lekcją.
Pałac Kultury i Nauki to obiekt wyjątkowy, któremu w czasie wycieczki po Warszawie z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Ta intrygująca budowla to nie tylko cenny zabytek, ale i ciekawe dzieło sztuki, które swym surowym pięknem i rozmachem może oczarować każdego z nas.