Warszawa: skarby Parku Łazienkowskiego

Park Łazienkowski to jeden z najpiękniejszych zakątków, jakimi może nas oczarować Warszawa. Kto w czasie wycieczki po stolicy trafi w to miejsce, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem wielu ciekawych zabytków. Na jakie atrakcje warto zwrócić w tym miejscu szczególną uwagę?

Łazienki Królewskie – najpiękniejszy park Warszawy

Łazienki Królewskie mają wiele uroku, a spacer po ich terenie dostarczy każdemu z nas wiele radości. Ten niezwykły zespół parkowo-pałacowy zajmuje prawie 75 ha powierzchni i do dziś zachwyca swą formą. Park Łazienkowski powstał w dość specyficznym miejscu. Tu, w centrum dzisiejszej Warszawy, jeszcze nie tak dawno znajdował się królewski zwierzyniec, założony na dość podmokłych terenach. W tym miejscu pod koniec XVII wieku wzniesiono pierwszy pawilon kąpielowy. Autorem jego projektu był Tylman z Gameren, z którego dziełami w czasie wycieczki po Warszawie można się spotkać dość często. Pierwszym właścicielem Łazienek był Stanisław Herakliusz Lubomirski. W 1764 roku teren ten stał się własnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dzięki któremu przemieniono teren Łazienek w reprezentacyjny park z okazałą, królewską rezydencją, jako czołową budowlą. W pracach tych brali udział znani projektanci: Agricola, Schultz oraz Schuch. W początkach XIX wieku, kiedy Łazienki Królewskie znajdowały się już w rękach rosyjskich carów, wzniesiono tu kilka nowych obiektów. Przy Belwederze pojawiły się stajnie oraz maneż, wzniesiono Obserwatorium Astronomiczne, a sam park ozdobiono takimi ciekawostkami, jak świątynia Diany oraz świątynia Egipska. Choć w czasie II wojny światowej park ten został w znacznej mierze zniszczony, już w latach 60-tych XX stał się ulubionym miejscem spacerów dla wielu mieszkańców Warszawy. Jest też obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po stolicy. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Najpiękniejsze budowle w Parku Łazienkowskim

Łazienki Królewskie mają się czym pochwalić, a pięknych budowli na ich terenie nie brakuje. Zabytkiem najważniejszym jest tu bez wątpienia Pałac na Wodzie, znany jako miejsce organizacji słynnych obiadów czwartkowych. Do dziś rezydencja ta jest jednym z najciekawszych przykładów stylu klasycystycznego w Warszawie, a wizyta w jej wnętrzach to nie lada gratka dla każdego miłośnika sztuki. W trakcie spaceru po Parku Łazienkowskim nie można też pominąć takiej ciekawostki, jaką jest Biały Dom. Ta okazała willa powstała w latach 70-tych XVIII wieku i początkowo pełniła funkcję królewskiej sypialni. Co ciekawe, w latach 1801-1805 w domu tym przebywał Ludwik XVIII – późniejszy król Francji, który – ze względu na napiętą sytuację w swym kraju – właśnie w Warszawie szukał bezpiecznego schronienia. Jest to jednocześnie jedna z nielicznych warszawskich budowli, którym udało się niemal w całości przetrwać czas II wojny światowej. Ciekawie prezentuje się też Starga Kordegarda, czyli wartownia, którą wzniesiono pod koniec XVIII wieku, oraz jej rówieśniczka – Stara Pomarańczarnia, w której znajduje się autentyczny teatr dworski. Uwagę przyciąga też Belweder, znany przede wszystkim jako miejsce, w którym ostatnie dni swego życia spędził marszałek Piłsudski. Nie brak też w Parku Łazienkowskim ciekawych pomników, jak pomnik Józefa Piłsudskiego czy pomnik Fryderyka Chopina, który stanął tu w 1926 roku.

Łazienki Królewskie to jedna z wielu warszawskich atrakcji. Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie centrum, ten będzie mógł się o tym przekonać na własnej skórze. Obiektów, którym warto poświęcić swój czas, jest tu tyle, że nawet w czasie długiej wycieczki nikt stolicą i jej zabytkami nie zdąży się znudzić.