Miasto Warszawa kontynuuje systematyczne prace nad poprawą funkcjonalności swoich przystanków komunikacji miejskiej. Dbałość o estetykę, bezpieczeństwo oraz ekologię powoduje, że na chwilę obecną na ulicach stolicy można zauważyć już 90 ekologicznych wiat autobusowych. Jednak to dopiero początek prac, które mają na celu przekształcenie kolejnych przystanków w ekologiczne miejsca, wyposażone w dachy porośnięte rozchodnikiem oraz szyby z naklejkami chroniącymi ptaki od niebezpiecznych zderzeń.
Warszawa stale inwestuje w infrastrukturę komunikacyjną. Obok dużych przedsięwzięć jak budowa metra czy nowych tras tramwajowych, realizowane są także mniejsze projekty mające na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. W tym zakresie sporo uwagi poświęca się modernizacji przystanków, wiat czy pętli autobusowych.
Podczas procesu modernizacji przystanków Zarząd Transportu Miejskiego wykonuje różnorodne prace takie jak regulacja lub wymiana nawierzchni chodnika, montaż pasów prowadzących z wypustkami czy pola oczekiwania. Wielką rolę odgrywają również prace związane z naprawą systemu odwodnienia, wymianą krawężników na takie, które ułatwiają autobusom podjazd oraz uszczelnianie spękań i dylatacji. W trakcie prac często wymieniane są także elementy służące bezpieczeństwu ruchu takie jak słupki, bariery czy punktowe elementy odblaskowe.
W 2024 roku planowany jest kontynuacja prac modernizacyjnych w różnych rejonach miasta. Wśród planowanych inwestycji znalazło się wybudowanie nowej pętli autobusowej przy ulicy G. Verdiego na Białołęce oraz remont kilku przystanków na ulicy Radzymińskiej. Prace będą realizowane we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Zarządem Zieleni m.st Warszawy. Istotnym aspektem będzie dostosowanie peronów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zastąpienie nawierzchni asfaltowej na antysmogową. Dodatkowo, w okolicach przystanków posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy.
W ramach działań na rzecz ekologii Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wprowadza wiaty z zielonymi dachami. Rozchodnik, którym porośnięte są dachy, jest rośliną dobrze znoszącą warunki miejskie. Jest praktycznie bezobsługowy nie wymaga podlewania i nawożenia. Ponadto, rośliny z dachu jednej wiaty pochłaniają rocznie ponad 7 kg dwutlenku węgla i ograniczają zapylenie powietrza o 15-20%. W dni słoneczne obniżają one temperaturę pod wiatą średnio o 3-5 stopni Celsjusza.
W 2024 roku planowany jest montaż 81 zielonych dachów oraz 9 nowych wiat przystankowych. Prace będą realizowane na terenie różnych dzielnic miasta, takich jak: Wawer, Ursus, Rembertów, Targówek, Bielany, Ursynów, Bemowo oraz Mokotów.