Objawy zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka – jak rozpoznać i co z nimi zrobić?

Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko, a na etapie rozwoju i dorastania porównuje je do jego rówieśników. Wszelkie odchylenia od normy wzbudzają obawy. W większości przypadków jest to niepotrzebny lęk, dzieci rozwijają się w różnym tempie. Warto jednak zwracać uwagę na szczegóły i ufać rodzicielskiej intuicji, ponieważ coraz częściej u dzieci diagnozuje się zaburzenia SI. Terapia integracji sensorycznej w Warszawie to proces, w którym specjaliści pomagają dzieciom w reagowaniu na informacje zmysłowe, czyli na: dotyk, wzrok, słuch, smak, zapach oraz ruch i równowagę. Zlekceważenie początkowych objawów może doprowadzić do znacznego pogorszenia codziennego komfortu życia dziecka, a przy tym może skutkować negatywnym wpływem na jego samodzielność. Chcesz dowiedzieć się, jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia SI? Przeczytaj poniższy tekst.

Objawy, które warto skonsultować ze specjalistą

Do najpopularniejszych objawów zaburzeń integracji sensorycznej zalicza się nadwrażliwość lub – wręcz przeciwnie – niemal jej brak na bodźce sensoryczne. Przejawia się to np. niechęcią na dotyk, stawianiem oporu przed noszeniem ubrań o szorstkiej strukturze, intensywnym reagowaniem na głośne dźwięki, a czasem nawet odmową jedzenia o konkretnej konsystencji. Uderzenie się o twardą powierzchnię podczas zabawy nie zrobiło na dziecku wrażenia? Być może było ono zbyt zafascynowane zabawą, ale warto być czujnym i obserwować zachowania mogące świadczyć o niereagowaniu na ból.

Wśród kolejnych objawów należy wyróżnić trudności w utrzymaniu równowagi czy wykonywaniu czynności wymagających precyzji – np. zapinanie guzików lub wiązanie butów. U dzieci z zaburzeniami SI często mówi się o kłopotach w nauce, a wynika to z nieumiejętności skupienia uwagi. Wśród pozostałych objawów zauważa się też trudności w relacjach społecznych oraz w panowaniu nad swoimi emocjami.

Warto wspomnieć o tym, że z terapii integracji sensorycznej w Warszawie mogą również korzystać dzieci ze zdiagnozowanymi innymi schorzeniami czy zaburzeniami, np. z: ADHD, dziecięcym porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Downa czy dyspraksją.

Terapia integracji sensorycznej w Warszawie – gdzie się zapisać?

Mieszkańcy stolicy i okolic powinni dowiedzieć się o istnieniu sieci klinik SayKids. Te placówki nastawione są na pomoc młodym pacjentom – m.in. z zaburzeniami integracji sensorycznej. Podczas terapii specjaliści prowadzą zajęcia tak, aby dziecko miało styczność z różnymi doznaniami sensorycznymi – oczywiście o odpowiednim natężeniu. Wszystko po to, aby dziecko mogło w swoim tempie nauczyć się właściwego reagowania na bodźce. Każde zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze na bezpiecznym terenie, a ćwiczenia wykonywane są w formie zabawy, np. z wykorzystaniem deskorolek terapeutycznych lub tuneli sensorycznych.

Po zakończonej terapii maluch zyskuje większą pewność siebie, staje się bardziej samodzielny, a nawet potrafi lepiej kontrolować emocje. Należy jednak zaznaczyć, że mimo dużego doświadczenia i zaangażowania specjalistów podczas terapii integracji sensorycznej w Warszawie, największy wpływ na sukces leczenia ma praca dziecka i rodziców w domu.