Do 10 kwietnia br. trwa nabór zgłoszeń do konkursu o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, dedykowaną książkom historycznym. Laureata lub laureatkę konkursu poznamy dopiero pod koniec listopada. Nagroda główna wynosi 50 tysięcy złotych.
Nagroda ta jest wręczana publikacjom, które koncentrują się na historii Polski od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku aż do teraźniejszości. Mogą to być różne formy literatury, takie jak monografie, dzienniki czy pamiętniki, zarówno autorstwa polskiego jak i przekładów autorów zagranicznych.
Organizatorzy mają nadzieję na zgłoszenia nie tylko publikacji o charakterze naukowym, ale także tych skierowanych do szerokiej publiczności. Ma to związek z celem konkursu, którym jest popularyzacja literatury historycznej oraz hołd dla patrona nagrody – Kazimierza Moczarskiego.
Szanowny laureat lub laureatka otrzyma kwotę 50 tysięcy złotych oraz statuetkę o nazwie „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”.
Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku jako kontynuacja konkursu rozpoczętego w 2009 roku. W poprzednim konkursie nagrodzono najlepszą książkę na temat historii Polski, od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.
W poprzednich edycjach nagrody, laureatami byli między innymi: Timothy Snyder, Marcin Zaremba, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Olga Linkiewicz, Jerzy Kochanowski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała i Sławomir Łotysz. W minionym roku triumfował Grzegorz Motyka, autor pracy o „Akcji »Wisła« ‘47. Komunistycznej czystce etnicznej”.
Kazimierz Moczarski, patron nagrody, to znany dziennikarz i prawnik, demokrata i społecznik oraz żołnierz Armii Krajowej. Jest autorem niezwykłego utworu „Rozmowy z katem” – relacji z rozmów z Jürgenem Stroopem, wykonawcą likwidacji warszawskiego getta, z którym dzielił celę więzienną na Mokotowie.