Dziś, prezydent stolicy Polski, Warszawy, Rafał Trzaskowski, miał zaszczyt wręczyć pierwsze klucze do nowo wybudowanego budynku komunalnego mieszczącego się przy ul. Cyrulików. Budowla ta zawiera 24 mieszkania, a jej wyposażenie obejmuje elementy takie jak garaże, komórki lokatorskie, wózkarnię oraz rowerownię. Ponadto, każde mieszkanie dysponuje przestrzenią na zewnątrz w postaci tarasu lub balkonu.
Podczas wydarzenia, prezydent Trzaskowski podkreślił ważność zapewnienia mieszkań o właściwej cenie dla warszawiaków, zwłaszcza w obliczu trudności wynikających z pandemii oraz konfliktu na wschodzie. Wyraził świadomość potrzeby dostarczenia kolejnych tanich mieszkań do wynajęcia i podkreślił zaangażowanie w tworzeniu zasobów mieszkaniowych we wszystkich dzielnicach stolicy.
Pierwszymi mieszkańcami nowego budynku są m.in. pani Wiesława, która jest warszawianką od urodzenia i mieszka w Rembertowie już od pół wieku, a także państwo Zdzisława i Grzegorz, długoletni mieszkańcy tej dzielnicy. Michał Iwanicki, burmistrz Rembertowa, wyraził swój entuzjazm i dumę z powodu ukończenia tej komunalnej inwestycji.
Budynek przy ul. Cyrulików składa się z 24 jedno- i dwupokojowych mieszkań, podzielonych na cztery piętra. Wnętrza charakteryzują się nowoczesnością oraz obfitością naturalnego światła. Dodatkowo, budynek wyposażono w windę, a wokół zaplanowano przestrzeń z zielenią, ścieżkami, placem zabaw i innymi elementami małej architektury. Całkowity koszt budowy to ponad 12 milionów złotych, z czego 8 milionów pochodziło z Funduszu Dopłat.
Polityka mieszkaniowa Warszawy jest jedną z najbardziej aktywnych w Polsce pod względem liczby realizowanych projektów mieszkaniowych. Tylko w tym roku przekazano warszawiakom 72 lokale przy ul. Stolarskiej na Pradze-Północ i przygotowano ponad 1,7 tysiąca lokali w odnowionych pustostanach i modernizowanych budynkach. Obecnie około 2 500 lokalów komunalnych i TBS-ów jest na różnych etapach realizacji. W planach na ten rok jest również przekazanie 66 mieszkań w Wawrze i 173 na Bielanach, na ul. Rudnickiego.
Całkowity koszt tych inwestycji wynosi niemal 1,2 miliarda złotych, z czego część pokryta zostanie dzięki wsparciu z Funduszu Dopłat BGK oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.