Dzień bez Samochodu: bezpłatna podróż komunikacją miejską w Warszawie

W piątek 22 września, mamy okazję świętować Dzień bez Samochodu. Stołeczny ratusz poinformował, że tego dnia pasażerowie mogą korzystać z publicznego transportu – autobusów, tramwajów, metra oraz pociągów SKM, WKD i Kolei Mazowieckich – całkowicie za darmo.

Od północy do północy 22 września, czyli od godziny 00:00 do 23:59, nie trzeba będzie wykupywać biletu, aby wsiąść do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej. Kasowniki będą nieaktywne, a automaty biletowe zamknięte na sprzedaż biletów jednorazowych. Jednak zakup biletów długookresowych na kartach miejskich będzie nadal dostępny. Bramki metra także zostaną otwarte.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że prawie 60% warszawiaków korzysta już na co dzień z transportu publicznego. Co więcej, 94% ankietowanych pozytywnie oceniło funkcjonowanie komunikacji miejskiej w stolicy. Trzaskowski podkreślił również, że korzystając z publicznego transportu, oszczędzamy nie tylko pieniądze dzięki niskim kosztom biletów, ale także czas, unikając korków. Właśnie dlatego prezydent sam często korzysta z tego środka transportu i zachęca do tego wszystkich mieszkańców stolicy, nie tylko w Dniu bez Samochodu.

Według informacji przekazanych przez ratusz, w badaniu jakości komunikacji miejskiej przeprowadzonym przez firmę konsultingową Oliver Wyman we współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley w grudniu 2022 roku, Warszawa znalazła się na 19. miejscu na świecie. Miasto kontynuuje swoje starania, aby zachęcić mieszkańców do przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej. W dniu bez samochodu, wszystkie miejskie parkingi „Parkuj i jedź” będą dostępne dla pasażerów za darmo.