Ekspozycję o nazwie „Wolne żarty. Humor lat 90.”, znajdującą się w Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej 11, można zwiedzać o dwa tygodnie dłużej – aż do 1 września. To znakomita okazja do przypomnienia sobie, co rozśmieszało nas w latach 90., zarówno w prasie, jak i na ekranach telewizorów czy falach radiowych.
Wystawa ta zgromadziła dzieła wielu znanych rysowników, którzy zdobyli uznanie jeszcze przed rokiem 1989, jak na przykład Andrzej Mleczko czy Andrzej Czeczot. Ale nie brakuje tu również twórczości artystów, którzy zyskali sławę później, takich jak Marek Raczkowski.
Ekspozycja ta charakteryzuje się różnorodnością form – od karykatury po komiks, od skomplikowanych metafor aż do żartów rodem z imieninowego stołu. Nieograniczone podejście twórców pozwoliło na prezentację nie tylko prac na papierze, ale także cyfrowych. Wystawa obejmuje nie tylko prace satyryków-plastyków, ale także humor zaczerpnięty z programów telewizyjnych tamtych lat, Internetu czy muzyki.
Za przygotowanie ekspozycji odpowiadała kuratorska ekipa składająca się z Olgi Drendy oraz Mateusza Witkowskiego i Bartka Przybyszewskiego z Podcastexu. Za stronę graficzną odpowiadał Dominik Cymer, utalentowany projektant graficzny i ilustrator.
Na koniec ekspozycji, 31 sierpnia 2024 roku o godzinie 14.00, Muzeum Karykatury organizuje oprowadzanie kuratorskie. Prowadzącą będzie Olga Drenda – znana pisarka, dziennikarka, tłumaczka i absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ.