Rozwód jest bez wątpienia jedną z najtrudniejszych życiowych decyzji. Jednak, gdy została już podjęta, warto przygotować się do sprawy rozwodowej. Wiele osób zastanawia się jak to zrobić, aby postępowanie było jak najmniej bolesne, a sprawa rozwodowa trwała krótko.
Nie ulega wątpliwości, że rozstanie małżonków wpływa na stan emocjonalny każdej ze stron. Z tych względów warto dobrze przygotować się do sprawy rozwodowej. Jak to zrobić, aby postępowanie przebiegło bez zbędnych komplikacji?
Jak należy się przygotować do rozwodu?
Niestety nie ma jednego, złotego sposobu, który pomoże perfekcyjnie przygotować się do sprawy. Najważniejsze jest, aby decyzję o złożeniu pozwu o rozwód nie podejmować spontanicznie. Emocje w tym przypadku są złym doradcą i szybko możemy pożałować swojej decyzji.
Może okazać się, że nasze wyobrażenia o współmałżonku były błędne, a strony wciąż łączą silne więzi emocjonalne, gospodarcze i fizyczne. W takiej sytuacji sąd może nie uznać, iż nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego i nie orzec rozwodu. Jeśli jednak uznaliśmy, iż pożycie małżeńskie już nie istnieje, nie łączą nas z małżonkiem żadne więzi, a jest dla nas wyłącznie obcą osobą, wówczas faktycznie może okazać się, że rozwód będzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Zanim jednak złożymy pozew rozwodowy, warto zadbać o wszelkie formalności, które pomogą nam uzyskać korzystny wyrok i zapewnią szybkie rozpoznanie sprawy.
Przygotowanie do sprawy rozwodowej
Pierwszą rzeczą, którą należy przemyśleć, zanim złożymy pozew, który ma zakończyć związek małżeński, są przyczyny rozwodu. Dobrze jest przeanalizować obiektywnie stan faktyczny, który przyczynił się do rozkładu pożycia małżeńskiego.
Do najczęstszych z nich należą zdrada, nadużywanie alkoholu, niezgodność charakterów czy przemoc domowa. Kluczowe jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kto ponosi winę za ten stan i czy przypadkiem sami nie przyczyniliśmy się także swoim zachowaniem do rozkładu pożycia. To najtrudniejszy etap przygotowań do rozwodu. Wymaga obiektywnego spojrzenia na dobrze znane sytuacje i podjęcia słusznej decyzji.
Kolejnym etapem przygotowań jest zastanowienie się, czy żądamy rozwodu z orzekaniem o winie, czy rozwodu bez winy. Sąd w wyroku rozwodowym określa, czy rozpad pożycia nastąpił z winy drugiej strony, naszej, czy wspólnej lub odstępuje od orzekania w tym zakresie.
Konsultacja z prawnikiem od rozwodów
Podejmując decyzję o rozwodzie, nie powinniśmy być sami na sali rozpraw. Towarzyszące emocje i brak obiektywizmu mogą sprawić, że postępowanie rozwodowe nie zakończy się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Dlatego dobrym pomysłem jest konsultacja z radcą prawnym lub adwokatem od rozwodów. Prawnik nie tylko obiektywnie spojrzy na naszą sprawę, ale także pomoże się rozwieść. Dobry radca prawny od rozwodów to specjalista z zakresu prawa rodzinnego, który zadba o nasze sprawy podczas postępowania. Warto udać się do niego, zanim złożymy pozew. Dzięki wsparciu profesjonalnego pełnomocnika nie tylko przygotujemy pozew, ale także materiał dowodowy, który będzie miał istotne znaczenie dla naszej sprawy.
Osoba, która nie zna prawa rodzinnego, może samodzielnie nie poradzić sobie z przeprowadzeniem rozwodu. Jeśli chcesz rozwodu, ale nie wiesz, jak przeprowadzić postępowanie, skontaktuj się z dobrym radcą prawnym od rozwodów w Warszawie – sprawdź ofertę Rozwod-warszawa.pl. Jego profesjonalne wsparcie i pomoc prawna pomogą przejść przez najtrudniejszy etap w życiu, którym jest rozwód.