Kosze w mieście – dlaczego są niezbędne?

Kosze na śmieci to niezbędny element aranżacji przestrzeni miejskiej. Pomagają utrzymać porządek, a także – dzięki nowoczesnym kształtom – mogą być ciekawym uzupełnieniem urbanistycznego krajobrazu. Pojemniki na odpady obowiązkowo muszą znaleźć się w pobliżu przystanków komunikacji publicznej, w parkach oraz na skwerach.

Warto też dodać, że odpowiednio rozlokowane kosze na śmieci zewnętrzne są ważnym elementem zarządzania gospodarką odpadami. Pomagają w zachowaniu czystości w miejscach publicznych. Do tego zwiększają ich funkcjonalność. Dzięki nim mieszkańcom łatwiej też zadbać o środowisko.

Kosze pomagają w utrzymaniu czystości i porządku

Podstawową funkcją pojemników na odpady jest utrzymanie czystości i porządku w przestrzeni publicznej. Nikt nie lubi nosić przy sobie papierków po cukierkach, niepotrzebnego skasowanego biletu czy pustej butelki. W związku z tym, planując aranżację miejsc publicznych, musimy pamiętać o właściwym rozlokowaniu tego typu pojemników.

W sprzedaży dostępne są kosze na śmieci zewnętrzne o różnej pojemności. Dzięki temu bez problemu dostosujemy je do potrzeb mieszkańców oraz turystów. Co więcej, współczesne pojemniki na odpady można zakupić w oryginalnych formach i rozmiarach. To dodatkowo ułatwia projektowanie wspólnej przestrzeni miejskiej.

Należy także pamiętać, że od kilku już lat w Polsce obowiązują przepisy, które nakazują segregację śmieci. Obowiązek ten został również nałożony na samorządy. W związku z tym, kiedy planujemy aranż danego miejsca, zastanówmy się, gdzie ulokować kosze do segregacji śmieci.

Betonowy kosz na śmieci KB311 fot. eko-asklepios.pl

Współczesne pojemniki wyróżniają się nowoczesnym designem i pod względem estetycznym dopełniają krajobraz. Produkowane są z trwałych materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, korozję i akty wandalizmu.

W celu ułatwienia wszystkim odpowiedniej segregacji, tego typu pojemniki zostały odpowiednio oznaczone kolorami oraz naklejkami. Wiele modeli koszy na śmieci do segregacji ma zamontowane specjalne szczelne daszki lub klapy. Chronią one odpady przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi, jak deszcz czy silne podmuchy wiatru.

Bardzo dobrym pomysłem jest również montaż w miejscach publicznych koszy na śmieci z popielnicą. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w okolicy przystanków komunikacji publicznej, galerii handlowych, przed budynkami korporacjami oraz instytucjami publicznymi.

Dzięki ich montażowi w przestrzeni publicznej nie musimy się obawiać, że pozostałości po papierosach będą zanieczyszczały chodniki czy ulice. Pojemniki doskonale wkomponują się w każde aranżowane miejsce.

Kosz uliczny HKU013 fot. eko-asklepios.pl

Gdzie montowane są kosze na śmieci?

W przestrzeni publicznej jest wiele kluczowych lokalizacji, w których powinny zostać zamontowane betonowe kosze na śmieci oraz kosze na śmieci do segregacji. Należy pamiętać, aby ich montaż został wykonany w miejscach umożliwiających szybkie i wygodne z nich korzystanie.

Najlepsze miejsca do montowania koszy na odpady to między innymi:

 • parki,
 • osiedla,
 • skwery,
 • deptaki,
 • główne ulice, aleje,
 • przystanki komunikacji publicznej,
 • dworce,
 • lotniska,
 • galerie handlowe,
 • budynki instytucji publicznych,
 • budynki korporacji,
 • restauracje,
 • place zabaw,
 • siłownie zewnętrzne,
 • przestrzeń obok stojaków na rowery.

Projektując małą architekturę, należy pamiętać o odpowiednim planie rozmieszczenia koszy na śmieci. Ważne jest, aby uwzględnić optymalną liczbę pojemników na śmieci w takiej odległości, aby dystans między nimi zachęcał do wrzucenia odpadów właśnie do nich, a nie na trawnik czy ulicę. Do tego pamiętajmy, aby wybrane modele koszy wtapiały się w otoczenie miejskiej przestrzeni.

Kosze zewnętrzne to także design i estetyka

Przez długie lata byliśmy przyzwyczajeni do tego, że kosze na śmieci zewnętrzne są drewniane albo betonowe. Na szczęście te czasy odeszły już do lamusa. Współczesny rynek produktów do aranżacji małej architektury obfituje w różnorodne i estetyczne modele.

Pojemniki na odpady wyróżniają się wyjątkowym designem. To zasługa nowoczesnej technologii, która umożliwia łączenie różnych surowców. Dzięki temu na rynku dostępne są kosze na śmieci zewnętrzne metalowe, które są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Do tego można je kupić w różnych, trwałych, kolorach, ponieważ zostały pomalowane proszkowo.

Ponadto metal umożliwia tworzenie oryginalnych form, które z łatwością wkomponują się zarówno w tę nowoczesną, jak i klasyczną część aranżowanej przestrzeni. Co więcej, można zdecydować się na modele wolnostojące lub na słupku.

Kosz uliczny KU502 fot. eko-asklepios.pl

W parkach najlepiej zamontować betonowe kosze na śmieci, które produkowane są z betonu architektonicznego lub płukanego. Dostępne są z dodatkiem różnych odcieni kruszyw. Dzięki temu łatwo dopasować je do aranżowanej przestrzeni. Mogą też mieć różne kształty – okrągły, sześciokątny czy kwadratowy. Do tego mogą posiadać także metalowe i drewniane zdobienia.

Szeroki wybór pojemników na odpady oraz koszy na śmieci do segregacji znaleźć można w ofercie polskiego renomowanego producenta Eko-Asklepios. Prowadzi on jedyny taki sklep internetowy, w którym można zamówić wszystkie niezbędne elementy do aranżacji małej architektury.

Wszystkie produkty są najwyższej jakości. Ponadto oferowane kosze na śmieci cechują się wyjątkową estetyką i designem. W przestrzeni miejskiej będą prezentować się oryginalnie i stylowo. Oferta jest bardzo różnorodna!

Zapewniamy, że każdy w Eko-Asklepios znajdzie idealne produkty do stworzenia i dopełnienia krajobrazu miejskiego, zarówno tego zlokalizowanego w zabytkowej części miasta, jak i na nowych osiedlach. Kosze na odpady dostępne są w atrakcyjnych cenach!