Kulturowa uczta w Noc Bibliotek: "Absurd nie czytać" to hasło dziewiątej edycji

W nadchodzącą sobotę odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników literatury – Noc Bibliotek. To już dziewiąta odsłona tej popularnej, ogólnopolskiej inicjatywy, której mottem przewodnim jest „Absurd nie czytać”. W stolicy kraju, Warszawie, blisko 50 bibliotek zorganizowało mnóstwo atrakcji skierowanych do osób z różnych grup wiekowych.

Noc Bibliotek jest jednym z najważniejszych obchodów literackich w Polsce. Innowacyjna formuła tej imprezy ma na celu promowanie korzystania z bogactwa dostępnych w bibliotekach zasobów oraz podkreślenie roli tych instytucji jako dostępnych dla każdego ośrodków kultury.

Oficjalny start dziewiątej edycji Nocy Bibliotek zaplanowano na godzinę 18:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie, co będzie premierą – wcześniej uroczysta inauguracja nigdy nie miała miejsca w szkolnej bibliotece. Całe wydarzenie będzie można śledzić na żywo na Facebooku Nocy Bibliotek. W programie znajduje się m.in. recytacja wiersza „Nieczytanie” Wisławy Szymborskiej przez absolwentkę szkoły, aktorkę Vanessę Aleksander oraz spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi”, wykonywany przez Impro Quartet.

W ramach Nocy Bibliotek, warszawskie biblioteki miejskie zaplanowały wiele angażujących atrakcji – od spotkań z autorami, poprzez literacko-plastyczne zajęcia dla dzieci, gry planszowe i terenowe, spacery, możliwość sfotografowania się w fotobudce, do zwiedzania magazynów. Nie zabraknie również warsztatów komiksowych, głośnego czytania bajek, sąsiedzkiej wymiany książek i roślin, pokazów filmów i sztuk teatralnych oraz koncertów i wystaw.

Więcej informacji na temat Nocy Bibliotek, w tym szczegółowe dane o poszczególnych wydarzeniach, można znaleźć na stronie z mapą akcji oraz na portalu Biblioteki Warszawy – bazie danych o dzielnicowych placówkach bibliotecznych. W niektórych przypadkach konieczne są wcześniejsze zapisy, dlatego warto sprawdzić plan imprezy przed udziałem.