Leczenie ortodontyczne warto rozpocząć jak najwcześniej, co zapobiega pogłębianiu się wad zgryzu. Pacjentami ortodontów zostają nawet małe dzieci, jednak rodzice często nie wiedzą, do kogo właściwie udać się po poradę w kwestii leczenia swoich pociech? Gdzie przeprowadzić leczenie ortodontyczne u dzieci? Od czego należy zacząć?
Do kogo należy się udać, podejrzewając wadę zgryzu?
Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dziecko ma wadę zgryzu, powinni w pierwszej kolejności udać się z pociechą do stomatologa. Pierwsze objawy wad zgryzu zauważalne są nawet u kilkuletnich dzieci – najważniejsze, aby podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej, bowiem cała procedura walki o piękny i zdrowy uśmiech jest czasochłonna. Stomatolog w Warszawie oceni stan zdrowia jamy ustnej dziecka i wstępnie zdiagnozuje problem. Warto mieć na uwadze, że zwykle ortodonci wymagają, aby pacjent, przed przystąpieniem do leczenia właściwego, wyleczył wszystkie zęby. Jeśli u dziecka rozwija się próchnica, wizyta u stomatologa będzie nieunikniona. Lekarz doradzi, jakie kroki podjąć dalej w walce o zdrowy uśmiech. Podpowie, do kogo udać się z dzieckiem, gdy rzeczywiście występują u niego objawy wady zgryzu.
Leczenie wad zgryzu u dzieci – jak przebiega?
Leczenia wad zgryzu u dzieci podejmuje się wyłącznie lekarz ortodonta. Posiada on odpowiednią specjalizację, a także doświadczenie zawodowe. Bardzo ważna jest też umiejętność pracy z małymi pacjentami, którzy nie zawsze dobrze odnajdują się na fotelu ortodontycznym. Leczenie wad zgryzu u dzieci może być przeprowadzone w ramach NFZ, jednak rodzice najczęściej zmuszeni są skorzystać z usług prywatnych gabinetów ortodontycznych. Sama procedura diagnozowania dziecka przebiega stosunkowo szybko, jednak o wiele dłużej trwa leczenie właściwe. Często lekarz zleca założenie aparatu stałego, choć w przypadku małych dzieci możliwe jest również leczenie aparatem, który pacjent we własnym zakresie aplikuje, na przykład na noc. Wiele zależy tutaj od konkretnego przypadku i rodzaju wady zgryzu. Należy jednak mieć świadomość, że wady nie ustępują z wiekiem czy w momencie pojawienia się zębów stałych, dlatego też trzeba jak najszybciej udać się z dzieckiem do specjalisty.
Kto leczy wady zgryzu u najmłodszych?
Leczeniem wad zgryzu u najmłodszych pacjentów docelowo zajmuje się lekarz ortodonta. Niemniej jednak pacjent w pierwszej kolejności powinien zostać zbadany przez lekarza stomatologa, który ściśle współpracuje z ortodontą. Ponadto, w całym procesie leczenia może brać udział także chirurg stomatologiczny, choć są to rzadkie przypadki. Warto wybrać specjalistę, który posiada doświadczenie w pracy z dziećmi oraz wie, w jaki sposób leczyć różnego rodzaju wady zgryzu. Dla małych pacjentów niezwykle ważna jest również estetyka, dlatego wybierajmy gabinety, w których możemy dobrać na przykład kolor gumek do aparatu. Zachęci to dzieci do podjęcia leczenia i odbywania regularnych wizyt w gabinecie. Co istotne, to lekarz ortodonta decyduje, kiedy i w jakiej formie zostanie wdrożone leczenie dziecka. Czasami bowiem całą procedurę trzeba odłożyć na później, na przykład ze względów zdrowotnych czy rozwojowych. Dlatego też ważne, aby była to osoba dokładna, zwracająca uwagę na detale, dla której dobro dziecka, a przede wszystkim jego bezpieczeństwo jest wartością najwyższą.