Często mimo prowadzenia zdrowego trybu życia – zbilansowanej diety i regularnym ćwiczeniom – niektóre części ciała nie chudną tak, jakbyśmy tego chcieli. Jedną z bardziej problematycznych partii są uda, zwłaszcza ich wewnętrzna część. Co więc zrobić, by zyskać wymarzoną sylwetkę? Z pomocą może przyjść zabieg liposukcji ud – bezpieczna i skuteczna metoda odsysania tłuszczu z wybranych partii ciała. Dowiedz się o niej więcej.
Liposukcja ud – na czym polega?
Liposukcja polega na usunięciu tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, m.in. z brzucha, talii, pleców, ramion, pośladków czy ud. Pozwala wyszczuplić i wymodelować sylwetkę, by dzięki temu zyskać upragnione kształty.
Podczas zabiegu pacjenci są znieczulani, zwykle miejscowo, choć sposób znieczulenia zależy m.in. od rozległości obszaru poddawanego liposukcji. Dzięki środkom znieczulającym nie czuje się bólu ani dyskomfortu. Aby usunąć nadprogramową tkankę tłuszczową, lekarz wprowadza pod skórę specjalne kaniule, przy pomocy których odsysa tłuszcz z wybranego miejsca. W przypadku liposukcji ud możliwe jest odessanie tłuszczu zarówno z ich zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony.
Metod odsysania tłuszczu jest wiele. Aby skutecznie oddzielić tkankę tłuszczową od otaczających ją struktur, wykorzystuje się m.in.:
- energię lasera (liposukcja LAL, SmartLipo)
- specjalne roztwory wodne (liposukcja WAL, BodyJet)
- ultradźwięki (liposukcja Vaser Lipo),
- wibracje (liposukcja wibracyjna PAL),
- infradźwięki (liposukcja infrakcyjna NIL).
Warto wiedzieć! Procedura związana z przeprowadzeniem liposukcji może trwać średnio od 2 do 6 godzin w zależności od operowanego obszaru. Po wykonanym zabiegu pacjent może wrócić do domu – najczęściej nie ma konieczności hospitalizacji.
Liposukcja ud – kto może skorzystać i komu jest polecana?
Odsysanie tłuszczu z ud i każdej innej partii ciała to zabieg skierowany przede wszystkim do osób, które nie mogą uporać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej mimo prowadzenia zdrowego stylu życia. Celem liposukcji jest redukcja depozytów tłuszczu z miejsc, które są bardziej odporne na działanie ćwiczeń czy diety i spalają się wolniej niż w innych miejscach.
Liposukcja nie jest metodą odchudzania, ale wsparciem w dążeniu do wymarzonej sylwetki.
Kandydat do zabiegu powinien mieć dobry, ogólny stan zdrowia, a do tego stabilną masę ciała i elastyczną, dobrze napiętą skórę.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Liposukcji nie przeprowadza się u osób z otyłością czy nadwagą. Dyskwalifikujące są także:
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- choroby układu krążenia,
- choroby układu oddechowego,
- nadciśnienie tętnicze (nieuregulowane),
- choroby tarczycy,
- wirusowe zakażenie wątroby,
- zakażenie wirusem HIV,
- infekcje skóry,
- niewyrównana cukrzyca,
- ciąża.
Jakie są efekty liposukcji ud i czy są trwałe?
Liposukcja ud zewnętrznych lub wewnętrznych pozwala zmniejszyć ich objętość i znacznie je wyszczuplić. Ponadto widocznie zmniejsza cellulit na udach.
Efekty liposukcji zauważalne są już tuż po zabiegu – zwłaszcza jeśli odessano znaczną ilość tłuszczu. Ostateczne rezultaty są widoczne w ciągu kilkunastu tygodni od zabiegu – gdy całkowicie ustąpi już opuchlizna pozabiegowa i wszystkie tkanki w stu procentach się zagoją. Czas gojenia jest uzależniony m.in. od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także od tego, czy stosuje się sumiennie do zaleceń pooperacyjnych. Niemniej jednak pierwsze efekty są dostrzegalne gołym okiem szybciej i z biegiem czasu tylko się uwidaczniają.
Warto wiedzieć! Podczas jednego zabiegu można pobrać do 4 litrów tkanki tłuszczowej.
Czy po liposukcji można przytyć?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Komórki tłuszczowe odessane z ciała nie mogą ponownie odrodzić się w tym samym miejscu. Biorąc pod uwagę wyłącznie ten czynnik, można powiedzieć, że efekty liposukcji są trwałe i po zabiegu nie można przytyć. W rzeczywistości jednak, jeśli pacjent nie odżywia się zdrowo i prowadzi siedzący tryb życia, tkanka tłuszczowa może rozrastać się w innych miejscach. Skoro na obszarze poddanym liposukcji komórki tłuszczowe się nie odradzają, to nadmiar tłuszczu może rozkładać się nierównomiernie, prowadząc do dysproporcji ciała. Dlatego tak ważne są: nieunikanie aktywności fizycznej oraz zbilansowana dieta.
Warto wiedzieć! Wskazania po liposukcji ud
Po odessaniu tłuszczu z ud mogą pojawiać się dolegliwości bólowe, a także zaburzenia czucia czy uczucie sztywności nóg. Objawy te ustępują zwykle w ciągu kilku dni. Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu mogą utrzymywać się zasinienia na skórze. Z czasem, stopniowo ustępuje też opuchlizna pozabiegowa. Przez około 4-6 tygodni należy nosić specjalne ubranka uciskowe, które wspierają proces rekonwalescencji. W tym czasie należy unikać przeciążania organizmu i delikatnie, stopniowo wracać do aktywności fizycznej.
Jeśli chcesz poddać się liposukcji ud, przed zabiegiem lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci wykonanie niezbędnych badań. Opowie Ci o metodzie liposukcji, która będzie najlepsza dla Ciebie, a także przedyskutuje z Tobą możliwe do uzyskania efekty. Dowiesz się też najważniejszych rzeczy na temat zaleceń pozabiegowych. Pamiętaj, by korzystać z usług tylko wykwalifikowanych lekarzy i renomowanych klinik.
źródło informacji o liposukcji oraz zdjęcia przed i po liposukcji znajdziecie na stronie Centrum Liposukcji