Projektowanie nowoczesnego sklepu internetowego — jak to zrobić skutecznie?

Z roku na rok sprzedaż w Internecie staje się coraz popularniejsza, a liczba firm działających w tym kanale rośnie. Z jednej strony są to przedsiębiorstwa, które od dawna prowadzą sprzedaż stacjonarną, z drugiej zaś te, które dopiero wkraczają w świat e-commerce. Bez wątpienia, doświadczenie w tradycyjnej sprzedaży stanowi atut dla tych pierwszych, jednak handel online różni się od sprzedaży w sklepie stacjonarnym, opartej na lokalnym kliencie. W sprzedaży internetowej niezwykle istotnym elementem jest sam sklep, który pełni rolę narzędzia zakupowego. To właśnie od jego projektu zależy sukces sprzedaży, choć oczywiście ważne są też inne czynniki, takie jak marketing i polityka cenowa. Jeśli chcesz zaprojektować nowoczesny i skuteczny sklep internetowy, musisz odpowiednio zaplanować swoje przedsięwzięcie biznesowe.

Dlaczego projekt sklepu internetowego jest ważny?

Projektowanie sklepu internetowego jest kluczowe dla sukcesu sprzedaży w Internecie. Dobry projekt sklepu to taki, który jest przyjazny i wygodny dla klientów, uwzględnia ich potrzeby i preferencje, a także jest spójny z działaniami marketingowymi. Aby osiągnąć te cele, projekt sklepu musi być staranny i uwzględniać ważne informacje dotyczące asortymentu, branży i klientów. Efektem dobrze zaprojektowanego sklepu będzie sprawny i przyjemny proces zakupów, co z kolei przełoży się na zwiększenie liczby zadowolonych klientów i większe zyski.

Od czego zacząć projektowanie sklepu internetowego?

Po wyborze oprogramowania warto zastanowić się nad wyglądem sklepu. Tu już warto włączyć do współpracy specjalistę od designu, który dostosuje wygląd sklepu do branży i do klientów. Ostatecznie sklep powinien być przyjazny dla użytkownika, aby zachęcał do zakupów. Istotne jest również to, aby był responsywny, czyli dostosowany do urządzeń mobilnych. W końcu coraz więcej osób korzysta z telefonów, aby dokonywać zakupów w Internecie.

Po wyborze wyglądu i funkcjonalności, następnym krokiem jest wprowadzenie produktów do sklepu. Tu trzeba pamiętać, aby opisy i zdjęcia były jak najlepszej jakości i aby dokładnie opisywały produkty. To, co jest dla nas oczywiste, dla klienta może nie być takie oczywiste i warto zadbać o szczegóły.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest ustawienie systemu płatności i wysyłek. Tu warto wybrać kilka opcji i dostosować je do potrzeb klientów. Dla jednych ważne będzie szybkie i proste zamawianie, dla innych najważniejsze będzie bezpieczeństwo płatności.

Podsumowując, projektowanie sklepu internetowego wymaga dobrego przygotowania i zaplanowania, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby mieć pewność, że sklep będzie działał płynnie i przyciągał klientów.

Model logistyczny sklepu

Jeśli chodzi o wybór modelu logistycznego, trzy najbardziej popularne opcje to dropshippingfulfilment oraz model tradycyjny. Każdy z nich ma swoje unikalne zalety i wady. W modelu tradycyjnym posiada się własny towar, przechowywany w wynajmowanym lub własnym magazynie, i samodzielnie lub z pomocą pracowników realizuje się zamówienia. Ten model może być trudny do uruchomienia ze względu na koszty inwestycji, takie jak kupno towaru i wynajem magazynu. W opcji fulfilment towar jest kupowany lub produkowany, ale magazynowany u firmy zewnętrznej, która również realizuje zamówienia. W dropshippingu nie jest potrzebny własny towar, ponieważ to hurtownia go posiada i sprzedaje w imieniu sklepu po złożeniu zamówienia przez klienta. Każdy z tych modeli ma swoje unikalne cechy i warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, aby wybrać najlepszy dla siebie.

Podział produktów w sklepie internetowym

W takim projekcie ważne jest, aby podział był jasny i przejrzysty, a kategorie i podkategorie ułatwiały klientom znalezienie dokładnie tego, czego szukają. W przypadku sklepu z odzieżą, można wyodrębnić kategorie męskiej i damskiej odzieży, a następnie podzielić je na bardziej szczegółowe kategorie, takie jak spodnie lub sukienki. Ważne jest, aby podział iść zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu, co ułatwi klientom dokonanie wyboru.

Dobry UX

Dobry UX jest kluczowy dla sukcesu sklepu internetowego. Jeśli użytkownicy nie czują się komfortowo podczas korzystania ze sklepu, szybko go opuszczą i znajdą inne miejsce, gdzie zakupy będą dla nich łatwiejsze i przyjemniejsze. Warto więc zadbać o prostotę i czytelność interfejsu, wygodne i intuicyjne nawigację, szybkość ładowania stron i łatwość dokonywania zakupów. To wszystko pozwala na lepsze doświadczenie użytkownika i zwiększenie lojalności klientów względem sklepu. Warto pamiętać, że dobre UX to także element marketingu, który przyciąga nowych klientów i zachęca ich do powracania.

Realizacja zamówienia

Dobrze zaprojektowane zamówienie i jego realizacja to również kluczowe elementy dla sukcesu sklepu internetowego. Pozwala to uniknąć problemów i opóźnień w dostarczeniu produktów do klienta, co ma bezpośredni wpływ na jego zadowolenie z dokonanego zakupu. Dlatego też warto zadbać o to, aby proces realizacji zamówienia był jak najbardziej sprawny i przejrzysty, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych komplikacji i zwiększy zaufanie do sklepu. Warto także zadbać o różne opcje płatności i dostawy, aby klient mógł wybrać najodpowiedniejszą dla siebie, co zwiększy jego zadowolenie z zakupów.

Jakie platformy open source są dostępne na rynku?

W Polsce trzy główne platformy open source to sklepy internetowe WooCommerce, Prestashop i Magento. WooCommerce to wtyczka do WordPressa, która umożliwia rozbudowę strony o funkcje e-commerce. Jest łatwa w obsłudze i przygotowana pod SEO. Prestashop jest platformą przeznaczoną dla małych i średnich e-sklepów, ale wymaga wiedzy w zakresie HTML, CSS i JS. Magento jest przeznaczona dla dużych e-sklepów, ale wymaga dużej wiedzy technicznej. Wszystkie trzy platformy oferują szeroki wybór płatnych i bezpłatnych modułów.

Komu zlecić wykonanie sklepu internetowego?

Jeśli zamierzasz rozpocząć przedsięwzięcie biznesowe i utworzyć swój własny sklep internetowy, to specjaliści z Broker Media są do Twojej dyspozycji! Agencja Broker Media z Warszawy oferuje kompleksowe wsparcie dla e-biznesów, począwszy od tworzenia unikalnej i dostosowanej do potrzeb projektu, po pełne doradztwo i obsługę. W procesie tworzenia e-sklepu analizują branżę i konkurencję, aby zapewnić skuteczne działania marketingowe od A do Z.