Naturalne vs syntetyczne materiały w odzieży sportowej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym różnią się ubrania sportowe wykonane z materiałów naturalnych od tych wykonanych z materiałów syntetycznych? Niezależnie od tego, czy jest to 100% bawełna, czy mieszanka poliestru i nylonu, użyte materiały odgrywają znaczącą rolę w określaniu mocnych i słabych stron odzieży. Przejdźmy więc do tego tematu i dowiedzmy się więcej!

Odzież sportowa z naturalnych materiałów – czym się wyróżnia?

Naturalne materiały, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z natury. Pochodzą z roślin i zwierząt – są wykorzystywane do produkcji ubrań od tysięcy lat. Również w zakresie odzieży sportowe znalazły swoje stałe miejsce, czego najlepszym przykładem jest ręcznik sportowy bawełniany.

Bawełna to w końcu nic innego, jak miękkie, puszyste włókno. To jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych materiałów naturalnych. Jest też wełna (przydatna zwłaszcza w sportach zimowych) pochodzi od owiec. Jest ciepła, sprężysta. Innym wariantem jest jedwab, czyli luksusowy materiał pochodzący z kokonów jedwabników. Jest naprawdę mocny. Warto też wskazać na len – wykonany z włókien lnu, jest materiałem lekkim i oddychającym. To również popularny wybór na ręcznik sportowy z powodu wysokiej chłonności.

Czym wyróżniają się materiały syntetyczne na odzież sportową?

W przeciwieństwie do swoich naturalnych odpowiedników, materiały syntetyczne nie pochodzą bezpośrednio z natury. Zamiast tego są wytwarzane przez człowieka, często w wyniku skomplikowanych procesów chemicznych. Zostały zaprojektowane tak, aby naśladować właściwości materiałów naturalnych, ale mają też swoje własne, unikalne cechy. 

Trzeba tutaj wymienić przede wszystkim poliester. Jest to rodzaj tworzywa sztucznego często używanego do produkcji ubrań sportowych i nie tylko. Jest trwały, odporny na zgniecenia i dobrze trzyma kolor. Nylon to inny rodzaj materiału syntetycznego. Jest mocny, elastyczny i odporny na zużycie. Często znajdziesz go w odzieży sportowej i sprzęcie outdoorowym, również niejeden ręcznik sportowy jest wykonany z niego. Do tego towarzystwa dochodzi akryl – czyli lekki, miękki materiał, często używany jako tańsza alternatywa dla wełny. W odzieży sportowej można też często spotkać spandex. Znany ze swojej wyjątkowej elastyczności, spandex jest często stosowany w strojach sportowych dla różnych dyscyplin.

Jak więc widać, nie ma wyraźnego zwycięzcy w bitwie pomiędzy produktami naturalnymi i syntetycznymi. To zależy od tego, co najbardziej cenisz w swojej sportowej odzieży. Sam musisz odkryć, co pasuje Ci bardziej.