Profilaktyczna działalność policji w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji

Jednym z głównych priorytetów funkcjonariuszy policji jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Mundurowi organizują spotkania profilaktyczne nie tylko w okresie szkolnym, ale również podczas wakacji. W taki sposób postąpił także dzielnicowy z komisariatu w Nieporęcie, który na zaproszenie opiekunów odwiedził dzieci spędzające czas letni na półkoloniach zorganizowanych przez Gminne Ośrodki Kultury na obszarze gminy Nieporęt. Z zapałem angażowały się one w dyskusje dotyczące unikania ryzyka podczas letniego odpoczynku oraz prawidłowego, odpowiedzialnego postępowania nad wodą. Celem tych działań jest umożliwienie dzieciom spokojnych i bezpiecznych wakacji.

Dzielnicowy asp. szt. Mariusz Karwat w towarzystwie nowo przyjętych funkcjonariuszy, którzy obecnie uczestniczą w szkoleniu podstawowym w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, odwiedzili dzieci rozpoczynające letni odpoczynek na półkoloniach na terenie gminy Nieporęt.

Funkcjonariusze omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa na drogach, przypomnieli im o regułach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, oraz jak ostrożnie korzystać z kąpielisk. Zaznaczyli, że powinny one pływać tylko w odpowiednio przygotowanych i oznaczonych miejscach, przestrzegać regulaminów kąpielisk i słuchać poleceń ratowników. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować oraz jak unikać kontaktu z nieznajomymi osobami, szczególnie poznawanymi przez internet.

Podczas spotkania najmłodsze dzieci mieli możliwość przyjrzeć się z bliska elementom policyjnej odzieży służbowej oraz urządzeniom używanym przez policję podczas codziennej służby. Niektóre z nich mogły nawet usiąść za kierownicą radiowozu i włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe.

Celem tych spotkań jest upewnienie się, że dzięki zdobytej wiedzy dzieci będą mogły uniknąć wielu niebezpieczeństw, podejmować ostrożne decyzje i dbać o to, aby ich wakacje były nie tylko udane, ale przede wszystkim bezpieczne.

Wczorajsze spotkanie było częścią ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przybrzeżnych. Akcja ta skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jej pośrednimi adresatami są zarządcy wyznaczonych obszarów wodnych, zwłaszcza kąpielisk, a także podmioty prowadzące działalność związaną z rekreacją wodną i wypoczynkiem.