Radca prawny a adwokat – podobieństwa i różnice

Spora część osób zastanawia się nad tym, do kogo się udać, gdy pojawi się problem prawny. Wynika to z faktu, że czasem trudno zorientować się w gąszczu przepisów. Radca prawny a adwokat – jakie są kluczowe różnice? Z kim warto się skonsultować w przypadku napotkania problemów prawnych? Jak dokonać wyboru? Podpowiadamy.

 Definicje i uprawnienia

  • Radca prawny – ukończył wyższe studia prawnicze oraz uzyskał tytuł magistra. Warunkiem do wykonywania tego zawodu jest uzyskanie wpisu od właściwej Okręgowej Izby Radców Prawnych. Radca musi odbyć w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację i zdać egzamin radcowski. Ponadto powinien mieć zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Musi być nieskazitelnego charakteru i dotychczasowym zachowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu.
  • Adwokat – ustawa z dn. 26 maja 1982 roku – Prawo o adwokaturze wskazuje, że jest to osoba, która ukończyła studia prawnicze, odbyła w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację adwokacją oraz złożyła egzamin adwokacki. Oprócz tego uzyskała odpowiedni wpis nadany przez właściwe organy samorządu zawodowego. Podobnie jak radca prawny jest nieskazitelnego charakteru, korzysta w pełni z praw publicznych i posiada zdolność do czynności prawnych. Wspomniane prawo o adwokaturze przewiduje brak możliwości wykonywania takiego zawodu m.in. w przypadku, gdy pozostaje on w stosunku pracy lub został objęty orzeczeniem kary w zawieszeniu czynności zawodowych.

Różnice w kompetencjach

W przeszłości opisywane zawody znacząco się różniły. Obecnie mamy do czynienia z samorządem radcowskim i adwokackim. Czym się różni adwokat od radcy prawnego? Od 1 lipca 2015 r. reprezentanci obu zawodów mają bardzo zbliżone kompetencje oraz uprawnienia. Choć to dwie różne profesje w dziedzinie prawa, wykonywanie zawodu radcy prawnego wiąże się nadal z doradztwem dla firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą.

Różnice pomiędzy opisywanymi profesjami dotyczą nie tylko tytułu i regulacji dotyczących stosunku pracy. W zależności od doświadczenia i specjalizacji, adwokaci oraz radcy prawni mogą różnie zarabiać. Z reguły mają też odmienny zakres działania. Adwokaci specjalizują się w prawie karnym oraz sprawach cywilnych i rodzinnych. Radcy prawni skupiają się przede wszystkim na prawie pracy, doradztwie gospodarczym oraz podatkowym. W przypadku obu profesji obowiązuje kodeks etyki zawodowej.

Kiedy skorzystać z usług radcy prawnego?

Do osoby wykonującej taki zawód warto się zwrócić m.in. po konsultację prawną. Radca specjalizuje się w przygotowywaniu opinii prawnych. Może też występować przed sądem w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Najczęściej zajmuje się doradztwem w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego i pracy. Uczestniczy w projektach aktów prawnych. W przeszłości radca nie mógł występować jako obrońca, obecnie ma możliwość występowania w roli pełnomocnika procesowego.

Kiedy skorzystać z usług adwokata?

Przedstawiciel takiego zawodu może reprezentować klientów we wszystkich sprawach. Do adwokata często kierują się osoby, które poszukują profesjonalnego pełnomocnika lub obrońcy. Jego pomoc bywa nieoceniona w sprawach karnych, rodzinnych oraz z zakresu prawa cywilnego. Adwokat bierze często udział w mediacjach, przesłuchaniach czy wizjach lokalnych. Oprócz tego może reprezentować jedną ze stron podczas rozprawy rozwodowej. We wszystkich wymienionych zakresach może np. pomóc Kancelaria Adwokacja Łukasz Domański.

Radca prawny a adwokat – podobieństwa

Pomimo niewielkich różnic opisywane zawody są bardzo do siebie podobne. Adwokat a radca prawny – co łączy obie profesje? Przedstawiciele tych zawodów zajmują się świadczeniem pomocy prawnej oraz specjalizują się sporządzaniu pism procesowych. Mogą występować przed organami administracji państwowej w roli pełnomocnika lub obrońcy. Mają obowiązek działania w interesie klienta. Zawsze ustalają z nim strategię działania, której celem jest korzystne rozstrzygnięcie sprawy.

Proces wybierania przedstawiciela

Wybór odpowiedniego specjalisty zależy m.in. od natury sprawy. Obecnie są tak niewielkie, że często sprowadza się do indywidualnych preferencji i oczekiwań. Wybierając odpowiedniego przedstawiciela, warto zwrócić uwagę na jego wiedzę, dotychczasowe doświadczenie oraz umiejętności. Dzięki temu zwiększymy szanse na uzyskanie pomocy prawnej na najwyższym poziomie, tym samym na wyjście obronną ręką z rozprawy sądowej.

Radca prawny a adwokat – czym się różni?

Przedstawiciele tych zawodów są ważnym ogniwem systemu prawnego. Służą wsparciem w wielu obszarach. Radca prawny a adwokat różnica sprowadza się głównie do przynależności do dwóch różnych samorządów zawodowych oraz regulacji wynikających ze stosunku pracy. W potocznym rozumieniu adwokat jest specjalistą od spraw karnych i reprezentowania klientów przed sądami. Z kolei radca prawny to zawód, który wiąże się ze świadczeniem bieżącej pomocy prawnej i udzielaniem porad. Od dłuższego czasu zyskał uprawnienia zbliżone do adwokata.