Reformy w komunikacji miejskiej związane z budową trasy tramwajowej do Wilanowa

W rejonie, gdzie prowadzone są prace nad nową linią tramwajową do Wilanowa, nastąpiły znaczące zmiany w systemie komunikacji miejskiej. Od poranka 11 grudnia, autobusy mogły zacząć korzystać z północnej jezdni na ul. Goworka oraz ze wschodniej jezdni na ul. Spacerowej, od ul. Puławskiej aż do Belwederskiej. Jest to istotne usprawnienie dla mieszkańców dzielnic Mokotów i Śródmieście. Przed planowanym wyjazdem warto jednak sprawdzić aktualne plany połączeń. Przewiduje się, że za kilka tygodni ruch samochodowy zostanie przywrócony na ulicy Spacerowej.

Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym i zastosowaniu innowacyjnych metod budowlanych, udało się dokończyć prace przy rekonstrukcji pierwszej jezdni na ulicy Spacerowej. W związku z tym od 11 grudnia, autobusy ośmiu linii mogą kursować po ulicach Goworka i Spacerowej. Nowo otworzona jezdnia będzie tymczasowo wykorzystywana wyłącznie do poprawy efektywności transportu publicznego.

Autobusy linii numer 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 oraz N81 kursują w kierunku ulic Belwederskiej. W przeciwnym kierunku autobusy nadal korzystają z tras objazdowych. Autobusy linii 119 pozostały na swojej pierwotnej trasie.

W ciągu najbliższych tygodni, razem z autobusami, po ulicach Goworka i Spacerowej będą mogli poruszać się również kierowcy samochodów osobowych. Ruch będzie jednokierunkowy, prowadzący do ulicy Belwederskiej. Planowane jest otwarcie północnej jezdni na ulicy Gagarina. Autobusy z ulicy Spacerowej nie będą już musiały korzystać z objazdów przez ulice Nabielaka i Sułkowicką, lecz będą mogły skierować się bezpośrednio na Gagarina. Zostanie przywrócony stan ruchu na placu Unii Lubelskiej sprzed rozpoczęcia budowy tramwaju, a także otwarta zostanie jezdnia na ulicy Puławskiej prowadząca na plac.

Drugą jezdnię na ulicy Spacerowej planuje się otworzyć w drugim kwartale 2024 roku. Przez cały ten czas na ulicy Spacerowej będą kontynuowane prace związane z budową torowiska i sieci trakcyjnej, nawet po udostępnieniu jezdni dla samochodów i autobusów.