Planując stworzyć lepsze warunki dla psów starszych oraz wymagających specjalistycznej opieki, Schronisko na Paluchu przystąpiło do budowy nowego pawilonu geriatrii. Wraz z tym projektem, przeprowadzane są również prace mające na celu poprawę terenu wokół budynku. Przewiduje się, że całość prac zakończy się do końca bieżącego roku.
Niezwykle intensywne prace toczą się obecnie na terenie Schroniska na Paluchu imienia Jana Lityńskiego, gdzie powstaje pawilon geriatrii, zaprojektowany do opieki nad ponad 70 psami. W obiekcie znajdą się: gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, sala zabiegowa oraz pomieszczenia przeznaczone do pielęgnacji i kąpieli zwierząt. Dodatkowo specjalne miejsca będą przeznaczone dla samic z szczeniętami oraz psów z problemami behawioralnymi. Całość zostanie połączona z już istniejącym szpitalem dla psów.
W ramach modernizacji przestrzeni wokół budynku, powstanie wybieg z trawiastymi terenami, oddzielony od parku ogrodzeniem porośniętym pnączami. Psy będą miały do dyspozycji place zabaw z różnymi urządzeniami do zabawy i treningu. Teren będzie również ozdobiony drzewami, a także zadaszeniami, które będą chronić zwierzęta przed słońcem. Dodatkowo na terenie zostaną ustawione baseny, pozwalające psom na ochłodę w upalne dni.
Aktualnie budowa dobiega etapu, w którym wykonane zostały podstawowe elementy budynku, takie jak fundamenty, konstrukcja stalowa czy ściany zewnętrzne. Dach oraz konstrukcja stropu nad parterem w części dwukondygnacyjnej są już gotowe. Przebieg prac został nieco zakłócony przez zmianę wykonawcy, jednak nowa firma jest odpowiedzialna za obecne prace nad ochroną posadzek przed wilgocią. W kolejnych etapach przewidziane są m.in. montaż okien, drzwi i instalacji oraz budowa kojców dla psów wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Cały obszar budowy jest zabezpieczony płytami, co gwarantuje spokój i bezpieczeństwo dla zwierząt mieszkających w pozostałych częściach schroniska. Przy terenie pawilonu prowadzone są obecnie prace porządkowe. Równocześnie trwają prace związane z instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi na zewnątrz budynku.
Wyjątkowo ważnym elementem nowego pawilonu i otaczającego go terenu są rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. W gruncie zostaną umieszczone zbiorniki do magazynowania deszczówki, a część dachu będzie pokryta roślinnością, co również przyczyni się do zatrzymania części wody opadowej. Na budynku zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.
Wszystkie prace związane z budową pawilonu oraz zagospodarowaniem terenu mają potrwać do grudnia 2024 roku. Ich koszt wynosi blisko 5 mln zł. Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta we współpracy z firmą RENAL BUD Adam Cebula. Po zakończeniu budowy obiekt zostanie wyposażony we wszelkie niezbędne sprzęty oraz meble.