Szkolenia dla nauczycieli i pedagogów dotyczące substancji psychoaktywnych przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji w ramach programu „Warszawa chroni”

Dzień wczorajszy w dzielnicach Śródmieście, Mokotów i Praga-Południe obfitował w szkolenia zorganizowane przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji oraz Straży Miejskiej. W ramach programu „Warszawa chroni”, zaprosili oni nauczycieli, pedagogów szkolnych i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych do wspólnego omawiania tematu substancji psychoaktywnych podczas wydarzenia zatytułowanego „Dzień profilaktyki i uświadamiania na temat substancji psychoaktywnych”.

Spotkania rozpoczęły się punktualnie o 12:00 w trzech różnych lokalizacjach – Centrum Doradztwa Zawodowego na ulicy Złotej 60, Dzielnicowym Biurze Finansów Oświaty przy ulicy Grochowskiej 262 oraz w Szkole Podstawowej nr 85 na ulicy Narbutta 85. Celem tych spotkań było zaznajomienie uczestników z problematyką sytuacji kryzysowych wynikających z użycia narkotyków lub innych środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież, które mają miejsce w placówkach oświatowych.

Funkcjonariusze podczas spotkań omówili szereg istotnych zagadnień, takich jak odpowiedzialność prawna nieletnich, wybrane aspekty Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także zasady współpracy szkół z Policją. Dodatkowo, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procedurami postępowania w sytuacji, kiedy uczeń jest pod wpływem środków odurzających lub posiada je przy sobie. Na spotkaniach była też mowa o rodzajach narkotyków, objawach ich zażywania oraz skutkach zdrowotnych.

Interaktywna część spotkania dotyczyła wymiany doświadczeń z policjantami z pionów kryminalnych. Ci ostatni, prezentując wiele przykładów ze swojej praktyki zawodowej, pokazali skuteczność działań operacyjno-rozpoznawczych prowadzących do ujęcia sprawców. Wspólna dyskusja dotyczyła również rozpoznawania zachowań narkotycznych wśród młodzieży oraz miejsc, które mogą służyć jako ukrycie dla narkotyków.

Spotkanie te to kolejne w ramach akcji „Warszawa chroni”, która nie kończy się na jednym wydarzeniu. Planowane są kolejne szkolenia w tym zakresie na przestrzeni całego roku szkolnego, które będą kontynuacją zapoczątkowanych działań profilaktycznych.