Trio placówek miejskich z Warszawy znalazło się w gronie dziesięciu najwyżej ocenianych szpitali położniczych w Polsce, według rankingu stworzonego przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Co istotne, klasyfikacja ta opiera się na feedbacku od pacjentek, które niedawno doświadczyły porodu.
Ruch społeczny pod nazwą „Rodzić po ludzku” rozpoczął swoją działalność trzydzieści lat temu, dążąc między innymi do stworzenia przewodnika pomagającego przyszłym matkom wybrać najlepsze miejsce do przyjścia na świat ich pociechy. Obecnie, Fundacja „Rodzić po Ludzku” tworzy ranking najlepszych szpitali położniczych i tych z oddziałami położniczymi, korzystając z ankiety wypełnianej przez pacjentki po porodzie. W 2023 roku aż trzy warszawskie szpitale znalazły się w ścisłej czołówce ocenianych placówek:
– Warszawski Szpital Południowy,
– Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego,
– Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii.
Warto dodać, że Fundacja „Rodzić po Ludzku” przygotowuje również listę trzech najlepszych szpitali w każdym regionie. W tym rankingu, Warszawski Szpital Południowy oraz Szpital Praski zostały wyróżnione jako najlepsze placówki w regionie centralnym.
Wyboru dokonują pacjentki, oceniając placówki na dziesięć kategorii, takich jak realizacja planu porodu, swoboda rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, opieka podczas cięcia cesarskiego, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacja praw pacjenta, warunki w szpitalu, postawa personelu i zadowolenie z opieki.
Na dodatek, Natalia Michalczuk, położna z ponad 40-letnim doświadczeniem z miejskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny została laureatką 10. edycji konkursu „Położna na Medal” w województwie mazowieckim. Więcej o tej kampanii można znaleźć na stronie: poloznanamedal.info.
Od roku 2019 r., miasto przeznaczyło prawie 25 milionów złotych z budżetu na modernizacje, zakup nowego sprzętu i remonty w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych. W tym roku, w ramach projektu zgłoszonego przez mieszkańców w budżecie obywatelskim, przewidziano dodatkowe 3 miliony złotych na nowoczesne wyposażenie tych oddziałów – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.
26 maja 2023 r., rozpoczęła działalność Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, oferujący kompleksową opiekę ginekologiczną dla pacjentek w każdym wieku, w tym również opiekę okołoporodową. Również w 2022 roku, dzięki funduszom miasta o wartości blisko 400 mln zł otworzono oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział neonatologiczny, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w nowo wybudowanym Warszawskim Szpitalu Południowym. Oddział został wyposażony przez WOŚP w sprzęt o wartości 6,5 mln zł.
Dla przypomnienia, trzy miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze to: Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii, Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny, oraz oddziały ginekologiczno-położnicze Warszawskiego Szpitala Południowego, Szpitala Praskiego, Szpitala Bielańskiego i Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Wszystkie przyszłe mamy są serdecznie zaproszone do skorzystania z usług tych placówek – dodaje wiceprezydentka.