Ukończenie 30. roku życia to najlepszy czas, by zacząć intensywniej dbać nie tylko o utrzymanie zdrowia organizmu, ale także o młodość skóry. Chociaż brzmi to niewiarygodnie, to jednak w tym okresie życia skóra już się starzeje. Potrzebuje więc odpowiedniego wsparcia, by zachować piękny wygląd.
Starzenie się skóry po 30. roku życia
Pierwsze, lecz raczej niewidoczne oznaki procesu starzenia, rozpoczynają się między 25. a 30. rokiem życia. Zmiany zachodzą we właściwościach fizycznych, morfologicznych oraz fizjologicznych poszczególnych warstw skóry. Do tego dochodzą procesy starzenia się skóry spowodowane [1]:
- mimiką: starzenie mimiczne (miostarzenie);
- działaniem czynników zewnętrznych np. fotostarzenie związane z nadmierną ekspozycją skóry na słońce i działanie promieni UV oraz tzw. skóra palacza u kobiet, które palą papierosy.
Z biegiem czasu stają się bardziej widoczne i już po trzydziestce można dostrzec oznaki procesu starzenia się, zwłaszcza na twarzy. Najbardziej powszechną oznaką utraty młodości skóry jest pojawienie się powierzchownych zmarszczek. Poza tym sukcesywnie zmniejsza się wydzielanie potu i łoju, co prowadzi do zredukowania płaszcza ochronnego naskórka. Dochodzi często do uczucia ściągnięcia i suchości skóry [1].
Dlatego, by zachować młodość skóry na dłużej, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja od zewnątrz (stosowanie kosmetyków) i dostarczanie niezbędnych składników odżywczych od wewnątrz. Nie może zabraknąć witamin, które zapobiegają procesom starzenia.
Znaczenie witamin w utrzymaniu młodości skóry
Niektóre witaminy są szczególnie istotne w kontekście utrzymania pięknego i młodego wyglądu po 30. roku życia. Witamina C jest uważana za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Bierze udział w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia dobrego funkcjonowania skóry i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym [4]. Dlatego jej spożywanie jest ważne w walce z przedwczesnym starzeniem się. Witamina E to związki organiczne rozpuszczalne w tłuszczach, do których zalicza się tokoferole i tokotrienole [3]. Przede wszystkim pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym [4]. Zdrową skórę pomagają zachować również witamina A oraz witaminy z grupy B, takie jak niacyna (witamina B3), ryboflawina (witamina B2) i biotyna (witamina B7), która przyczynia się również do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych [4].
Dobre źródła witamin na młodą skórę
Witamina E jest dostarczana do organizmu jedynie drogą pokarmową. Jej dobrym źródłem są świeże warzywa, oleje roślinne, zboża i orzechy [5]. Witamina A występuje głównie w pokarmach roślinnych pod postacią beta-karotenu, najobficiej w marchwi, szpinaku, jarmużu, brokułach, natce pietruszki, w morelach i brzoskwiniach. Jako retinol znajduje się w produktach odzwierzęcych, zwłaszcza w jajach, podrobach, maśle i rybach morskich [3].
Najlepszymi źródłami witaminy C są świeże warzywa i owoce. Duże jej ilości można znaleźć w truskawkach, kiwi, cytrusach, czarnych porzeczkach, kapuście, natce pietruszki i czerwonej papryce [3]. Natomiast witamin z grupy B należy szukać przede wszystkim w takich pokarmach jak orzechy, drożdże, wątroba, roślin strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, jaja oraz warzywa liściaste [3].
Kiedy warto rozważyć zakup suplementu diety?
W przypadku słabo zbilansowanej diety, zaburzeń wchłaniania lub innych problemów, które sprzyjają zbyt małym ilościom witamin w organizmie, warto rozważyć stosowanie suplementu diety. Najlepiej takiego, który zawiera najważniejsze witaminy dla kobiet po 30. roku życia. Poza tym warto pamiętać, że kompleksowe dostarczanie do organizmu odżywczych składników ma swoje zalety. Przykładowo aktywność witaminy E wzrasta w obecności selenu [2]. Nie wolno również zapominać, że w utrzymaniu młodości skóry pomagają nie tylko witaminy, ale i składniki mineralne. Prawidłowy stan skóry łatwiej utrzymać, gdy do organizmu dostarczane są porcje cynku, jodu. Natomiast miedź pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry [4].
Dlatego w razie potrzeby po 30. roku życia najlepiej sięgnąć po zestaw witamin i składników mineralnych.
Na zlecenie marki Falvit
Bibliografia:
[1] Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2006, tom 14, nr 4: 153-159.
[2] Czerwonka W. i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, 1 / 2019 / vol. 8 Kosmetologia Estetyczna: 13-16.
[3] Jarosz M. i in. (red.), Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020: 181-184.
[4] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r., 4-40.
[5] Olek-Hrab K. i in., Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry, Postępy Dermatologii i Alergologii XXV; 2008/5: 226-234.