W całej Warszawie wprowadzono obszar zagrożenia wścieklizną. Spowodowane jest to, wykrytymi w tym roku 22 przypadkami wścieklizny na Mazowszu. W Warszawie potwierdzono 9 takich przypadków. Wojewoda Mazowiecki rozszerzył w związku z tym obszar zagrożony, który objął całą stolicę.
W grudniu ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie, określające obszar zagrożenia wścieklizną. Obejmował niektóre miasta i powiaty na Mazowszu oraz określone dzielnice Warszawy, w tym Pragę Południe, Wilanów, Wesołą, Wawer, Targówek, Rembertów. Aktualnie rozszerzono obszar i obejmuje on całą Warszawę. W stolicy od początku roku odnotowano 9 przypadków wścieklizny, ostatnie z nich miało miejsce w dzielnicy Wawer.
Zmiany dla mieszkańców
Wprowadzone rozporządzenie przez Wojewodę mazowieckiego, związane z zagrożeniem wścieklizną niesie za sobą istotne zmiany dla mieszkańców, wyprowadzających na spacer swoje zwierzęta. Psy bowiem, mogą swobodnie biegać wolno, wyłącznie na terenie zamkniętym i ogrodzonym. W pozostałych miejscach konieczne jest wyprowadzenie na smyczy. Natomiast koty muszą pozostać na ten czas w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo każdy posiadacz psa i kota jest zobowiązany zaszczepić zwierzę na wściekliznę. Obowiązek obejmuje 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia, każde kolejne szczepienie powinno być wykonywane nie rzadziej, niż co rok. Zaniedbanie obowiązku grozi przede wszystkim mandatem karnym do 500 zł. Jak podaje urząd m.st. Warszawy na terenie zagrożonym wścieklizną, obowiązuje także zakaz organizacji wydarzeń, w których udział biorą zwierzęta wrażliwe na wściekliznę. Wyjątek stanowią wydarzenia, które spełniają określone warunki, określone przez właściwie terytorialnie lekarza powiatowego weterynarii.
Jak rozpoznać wściekliznę u zwierzęcia?
Zwierzęta, które zaraziły się wścieklizną, wykazują szereg objawów, w szczególności agresywność, ślinotok, połykanie przez nich kamieni. Wściekliznę uznano za chorobę śmiertelną i jej występowanie zagraża także człowiekowi. Wirus, który dostanie się do ośrodka układu nerwowego, wykazuje objawy zapalenia mózgu (nudności, bóle głowy, pobudzenie psychoruchowe, śpiączka, a nawet zgon). Charakterystycznym objawem jest przede wszystkim niemożność spożycia jakichkolwiek płynów – wodowstręt.