Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie kontynuuje swoją innowacyjną praktykę odzyskiwania wody z miejskich basenów, która następnie jest wykorzystywana do sprzątania ulic i torowisk. W 2021 roku, odzyskano aż 2,5 mln litrów tego cennego surowca. Od początku prowadzenia tego typu działań, stołeczny ratusz informuje o odzyskaniu w sumie aż 9 mln litrów wody.
W tym roku do ekologicznego projektu zaangażowano 10 basenów stolicy. W okresie od czerwca do września, Zarząd Oczyszczania Miasta zebrał z nich łącznie 2,5 mln litrów wody. Następnie ta woda była przekazywana do 270 pojazdów służb sprzątających miasto, które podczas letnich miesięcy korzystały z niej do mokrego czyszczenia jezdni i torowisk.
„Zmiany klimatyczne, których skutki są coraz bardziej dotkliwe, objawiają się również poprzez kryzys wodny. W ramach działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym efektom globalnego ocieplenia, staramy się wprowadzać proekologiczne rozwiązania. Jednym z nich, wprowadzonym przez nas trzy lata temu, jest ponowne wykorzystanie wody z miejskich pływalni. W tym okresie udało nam się odzyskać już 9 mln litrów wody” – komentuje sytuację Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta.
Proces pobierania wody z pływalni jest tak zaprojektowany, aby nie zakłócać ich normalnej działalności. Wykorzystywane są do tego letnie przerwy techniczne, podczas których baseny są opróżniane. Zamiast kierować wodę do kanalizacji, przekazywana jest ona do pojazdów czyszczących miasto, które następnie używają jej do utrzymania porządku na ulicach Warszawy.
„Inicjatywa jest realizowana w momencie, gdy preparaty stosowane do dezynfekcji wody już całkowicie odparowują, co sprawia, że woda jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i środowiska oraz czyszczonych powierzchni” – dodaje stołeczny ratusz.