Warszawa walczy z konsekwencjami intensywnych ulew: działania służb, administracji i transportu miejskiego

Potężne opady deszczu, które nawiedziły Warszawę, doprowadziły do zalania i podtopień na obszarze całego miasta. W odpowiedzi na nagłe przeciwności natury, został zwołany nocny sztab kryzysowy, złożony z przedstawicieli władz miejskich, wojewódzkich, a także Policji i Straży Pożarnej. Wszystkie te służby pracują nieprzerwanie, utrzymując ciągły kontakt i podejmując działania mające na celu usunięcie skutków nawałnicy.

Czołowi przedstawiciele administracji oraz sił porządkowych – prezydent Rafał Trzaskowski, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski oraz komendanci Policji i Państwowej Straży Pożarnej – spotkali się w miejscu przerwania wału Potoku Służewieckiego na granicy Mokotowa i Wilanowa. Wydarzenie to było bezpośrednią konsekwencją gwałtownych opadów.

Prezydent Trzaskowski wyraził podziękowania dla wszystkich zaangażowanych służb, ze szczególnym uwzględnieniem straży pożarnej i policji, które intensywnie pracowały przez całą noc. Wskazał również, że obecnie najważniejsze są działania mające na celu odpompowywanie wody w miejscach najbardziej dotkniętych zalaniem.

Wojewoda Frankowski zwrócił natomiast uwagę na konieczność przestrzegania alertów wydawanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz podkreślił znaczenie współpracy między różnymi służbami a administracją samorządową i rządową. Przewiduje, że do godziny 15 zostanie odblokowany S8, który został zalanym w wyniku ulewy, podkreślając, że jest to odpowiedzialność Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a nie miasta stołecznego.

Starszy brygadier Roman Krzywiec, komendant Stołecznej Straży Pożarnej, poinformował, że wraca normalność po około tysiącu interwencji na terenie Warszawy. Dodatkowo wsparcie wysłała komenda wojewódzka, dostarczając 26 samochodów i około 120 osób. W kulminacyjnym momencie działało około 380 osób, których głównym zadaniem było odpompowywanie wody z zalanych obszarów.

Komendant stołeczny policji inspektor Dariusz Walichnowski zaznaczył, że na obsługę tego zdarzenia skierowano prawie 400 policjantów, koncentrując się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom zarówno w całym mieście, jak i dookoła Warszawy. Apeluje do mieszkańców o reagowanie na wszelkie zagrożenia i przekazywanie tych informacji stołecznej policji.

Transport miejski, mimo utrudnień związanych z ulewnymi opadami, jest koordynowany z Policją tak, aby omijać miejsca niedostępne ze względu na zalania. Metro Warszawskie nie doświadcza żadnych utrudnień, natomiast podróż autobusami może być utrudniona. Szczegółowe zmiany dotyczą przede wszystkim linii autobusowych 187, 401 i 517 oraz autobusów linii 112, 156, 132, 134, 186, 326, 414, 518, 705 i 735.

Niezależnie od poważnej sytuacji atmosferycznej, miasto Warszawa pozostało otwarte całą dobę. Miejskie Centrum Kontaktu otrzymało 183 zgłoszenia głównie związane z awariami wodno-kanalizacyjnymi oraz około 130 zgłoszeń informacyjnych dotyczących opóźnień w kursowaniu komunikacji miejskiej spowodowanych ulewami.

Dla przywrócenia normalności po nawałnicach odpowiedzialne są także służby oczyszczania miasta, które usuwają skutki poniedziałkowych i nocnych burz. Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta monitorują sytuację, koncentrując się na miejscach najbardziej potrzebujących interwencji. Po odpompowaniu wody z zalanych ulic do pracy przystępują miotacze, które czyszczą nawierzchnię jezdni z zaśmieceń naniesionych przez wodę.