Na tegorocznej edycji Warszawskiej Jesieni, zorganizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa, czeka na nas bogactwo doświadczeń kulturalnych. W programie znajduje się prawie siedemdziesiąt różnorodnych wydarzeń, takich jak koncerty, performanse, spotkania oraz warsztaty. Ponadto, towarzyszyć im będą liczne inicjatywy dodatkowe. To wszystko sprawia, że już od dzisiaj możemy cieszyć się tą szczególną atmosferą.
Głównym tematem tegorocznej edycji jest przenikanie muzycznych języków historycznych do muzyki współczesnej oraz zjawisk dźwiękowych z różnych gatunków. Festiwal stanowi doskonałą platformę dla wymiany kreatywnych pomysłów dzięki obecności kompozytorów i kompozytorek z aż dwudziestu czterech krajów. Najwięcej artystów przybywa z Polski, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.
Warszawska Jesień zgromadzi wielu artystów i zespoły, które rzadko mają okazję występywać razem na tym samym festiwalu. Swoje talenty zaprezentują, między innymi, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Basel Sinfonietta, European Workshop for Contemporary Music oraz Chopin University Big Band. Zobaczymy także Random Check Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Black Page Orchestra oraz zespół Hańba!. Główny nurt festiwalu będzie obfitować w aż sześćdziesiąt pięć utworów, w tym trzydzieści dziewięć będą to prawykonania, co czyni tę edycję niezwykle atrakcyjną dla miłośników nowych dźwięków.
Specjalną część programu stanowi 14. edycja Małej Warszawskiej Jesieni, przeznaczona dla młodszych odbiorców. W tym roku organizatorzy przygotowali aż 24 wydarzenia, z których w trzynastu aktywnie uczestniczyć mają dzieci i młodzież. Co więcej, wszystkie utwory prezentowane podczas Małej Warszawskiej Jesieni – czyli łącznie 14 kompozycji – będą miały swoje światowe premiery.
W ramach Małej Warszawskiej Jesieni, Teatr Guliwer zaprasza na premierę eko-operay „Szczur i Drzewo” w reżyserii Roberta Drobniucha. Autorem muzyki jest Jerzy Kornowicz, zaś libretto napisała polska botaniczka, eseistka i poetka – Urszula Zajączkowska. Opera „Szczur i Drzewo” jest współczesną baśnią zaangażowaną, która zwraca uwagę na problemy związane ze zmianami klimatycznymi.