Warszawska starówka ma wiele uroku, a spacer po jej terenie będzie dla wielu z nas wyjątkową przygodą. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Jakim obiektom powinniśmy się uważniej przyjrzeć w trakcie wycieczki po Starym Mieście?
Muzeum Warszawy – niezwykła lekcja historii
Kto chce lepiej poznać dzieje Warszawy, ten koniecznie powinien zajrzeć do muzeum, które mieści się w zabytkowych kamienicach przy warszawskim rynku. Ta placówka muzealna skupiła się na dziejach miasta, a wśród zgromadzonych tu eksponatów nie brak cennych zabytków archeologicznych, rzeźb, rysunków oraz obrazów. Dzięki temu można spojrzeć w nieco inny sposób na polską stolicę i w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat jej przeszłości.
Warszawski Barbakan – raj dla miłośników historii
Choć Warszawa w czasie II wojny światowej została poważnie zniszczona, nie brak na jej terenie miejsc, w których wciąż można poczuć magię Starego Miasta. Tak jest m.in. w rejonie Barbakanu, w pobliżu którego zachowały się fragmenty dawnych murów obronnych. Sam Barbakan został odbudowany w latach 50-tych XX wieku, jednak swa formą rewelacyjnie nawiązuje to budowli, która powstała tutaj w XVI wieku. W pobliżu Barbakanu chętnie gromadzą się miejscowi artyści, dzięki czemu panuje tu wspaniała atmosfera.
Rynek Starego Miasta – nie tylko Syrenka
Symbolem Rynku Starego Miasta stała się Warszawska Syrenka, przy której obowiązkowo zatrzymują się wszystkie wycieczki odwiedzające stolicę. Warto jednak zatrzymać się tu na dłużej i uważniej przyjrzeć pięknym kamienicom. Większość z nich to powojenne rekonstrukcje, mają jednak one wiele uroku i pięknie przypominają nam o tym, jak prezentowała się przedwojenna Warszawa. Do tych najpiękniejszych zaliczają się: kamienica Pod Murzynkiem, kamienica Baryczkowska oraz kamienica Balcerowska.
Z wizytą w archikatedrze św. Jana Chrzciciela
Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela jest nie tylko najważniejszym zabytkiem sakralnym Starego Miasta, ale i całej Warszawy. To miejsce wielu ważnych wydarzeń historycznych: królewskich ślubów i pogrzebów, kazań wygłaszanych przez Piotra Skargę oraz zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja. Do dziś można tu ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje renesansowy nagrobek dwóch ostatnich książąt mazowieckich, Stanisława i Janusza III. Pomnik nagrobny Stanisława Małachowskiego, późnogotycki krucyfiks Baryczkowski, mauzoleum kardynała Stefana Wyszyńskiego – oto kolejne atrakcje, na które podczas zwiedzania tej świątyni warto zwrócić większą uwagę.
Zamek Królewski i jego skarby
Zamek Królewski, choć dość późno odbudowany po wojennych zniszczeniach, na dobre zagościł w panoramie współczesnej Warszawy i stał się jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po jej terenie. Zachwyca on swą barokowo-klasycystyczną formą oraz wnętrzami, w których zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki. Insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego, obrazy Rembrandta oraz takie sale, jak Sala Senatorska, Sala Tronowa i Nowa Izba Poselska – oto atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.
Stare Miasto to wyjątkowy skrawek Warszawy, który może oczarować każdego z nas. Wycieczki po tej części miasta mogą się dla wielu z nas okazać świetną przygodą oraz lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.