Młodemu kierowcy, który dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy, naturalnie spieszy się do posiadania własnego samochodu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu auto daje nam dużą mobilność i niezależność. Na co zwrócić uwagę, gdy wybierzemy się na nasze pierwsze motoryzacyjne zakupy?
1. Egzamin na prawo jazdy zdany… i co dalej?
2. Pierwsze auto dla młodego kierowcy – kiedy się na nie zdecydować?
3. Pięć najważniejszych kwestii, które warto rozważyć kupując pierwszy samochód
4. Na co uważać przy okazji wykupu ubezpieczenia?
Egzamin na prawo jazdy zdany… i co dalej?
Zdanie egzaminu na prawo jazdy to niewątpliwie duże wydarzenie w naszym życiu. Pierwszy pojazd, który jest tylko nasz i możemy z niego korzystać do woli wydaje się więc być naturalnym krokiem. Kiedy powinniśmy rozważyć jego zakup? Najlepiej możliwie szybko, tak aby zacząć szlifować nabyte umiejętności i nie robić sobie zbyt dużej przerwy pomiędzy odebraniem uprawnień a rozpoczęciem pełnego korzystania z tychże. Wybór pierwszego samochodu zwykle jest bardzo emocjonujący, jednak warto zachować przy nim zimną głowę i zdrowy rozsądek – tak, abyśmy wybrali maszynę, która będzie dobrze dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/samochod-do-10-tysiecy/.
Pierwsze auto dla młodego kierowcy – kiedy się na nie zdecydować?
Wielu młodych kierowców decyduje się na samochód używany jako pierwszy własny pojazd. Takie rozwiązanie ma wiele plusów: zapłacimy mniej, w razie stłuczki nie będzie nam tak szkoda, jak auta prosto z salonu, a dodatkowo wybierając popularny model – jak na przykład Toyota Yaris, Toyota Corolla czy Volkswagen Golf – łatwo i tanio dostaniemy części zamienne. Oczywiście to nie oznacza, że nie możemy wybrać na pierwszy pojazd samochodu nowego, jednak musimy liczyć się z tym, że takie działanie będzie nas więcej kosztować.
Najlepszym momentem na zakup pierwszego auta jest czas, gdy już odbierzemy uprawnienia. Dzięki temu bez problemu dokonamy rejestracji i wszystkich innych niezbędnych formalności, jak i będziemy w stanie od razu zacząć szlifować nasze umiejętności za kierownicą.
Pięć najważniejszych kwestii, które warto rozważyć kupując pierwszy samochód
Pierwsze auto dla młodego kierowcy powinno być przede wszystkim wygodne i niedrogie w utrzymaniu. Dzięki temu nawet, jeżeli je uszkodzimy, nie będzie nam szkoda ani też nie odczujemy większych problemów związanych z naprawą. Druga ważna kwestia to nasze bezpieczeństwo i pewność siebie podczas jazdy. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych rzeczy, na które świeżo upieczeni kierowcy powinni zwrócić uwagę podczas szukania swojego wymarzonego pierwszego pojazdu.
- Budżet na zakup auta
Młody kierowca zwykle nie grzeszy wielką kwotą na zakup samochodu. Z tego powodu powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się nad jego rozdysponowaniem. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko koszt samego pojazdu, ale również jego ewentualne naprawy, ubezpieczenie, rejestrację oraz późniejsze koszty eksploatacyjne.
- Rozmiar samochodu
Pierwszym samochodem chcemy jeździć wygodnie i mieć możliwość wykonywania prostych manewrów. Aby móc to osiągnąć, najlepszym wyjściem z sytuacji jest zakup małego lub średniej wielkości pojazdu. Dzięki temu łatwiej będzie nam parkować, jeździć w wąskich zaułkach i uliczkach, a także będziemy w stanie lepiej „czuć” wymiary samochodu podczas zwykłej jazdy. Na tym etapie powinniśmy też zastanowić się nad tym, jaką skrzynią biegów jest nam wygodniej się posługiwać.
- Moc auta i rodzaj napędu
Doświadczeni kierowcy są w stanie pozwolić sobie na dużo więcej, jeżeli chodzi o pojemność silnika i moc pojazdu, jaki prowadzą. Podobnie też sprawa ma się z napędem. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z motoryzacją, nie warto przesadzać z ilością koni mechanicznych. Lepszym wyborem może też okazać się samochód z napędem na przód, ponieważ zwykle tego typu konstrukcję łatwiej jest opanować. Dodatkowym plusem mniejszego silnika jest także mniejsze zużycie paliwa. Jeżeli chcemy większej pewności siebie na drodze, warto również zainwestować w lekcje doszkalające w trudnych warunkach.
- Dostępność części zamiennych
Jeżeli jesteśmy nowicjuszami w prowadzeniu pojazdów, musimy liczyć się z tym, że może nam się przydarzyć zarysowanie, wgniecenie czy inne uszkodzenia – jest to częsta domena początkujących kierowców. Dodatkowo kupując auto używane bardzo często prędzej czy później przyjdzie nam je naprawiać, dlatego cena i dostępność części są bardzo istotne. Pod tym względem na rynku wygrywają popularne i często kupowane modele oraz marki.
- Opłaty rejestracyjne
Sam zakup auta to nie wszystko. Do naszego budżetu musimy doliczyć także koszt jego rejestracji, wyrobu tablic z numerami, a także kwestię podatków – szczególnie, gdy auto jest sprowadzane zza granicy.
Na co uważać przy okazji wykupu ubezpieczenia?
Ostatnim największym wyzwaniem przy zakupie auta, z jakim musi zmierzyć się młody kierowca, jest wykup ubezpieczenia. Ponieważ jeszcze nie mamy zniżek, będzie ono wyższe niż u przeciętnego – doświadczonego już kierowcy. Sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest kilka. Możemy na przykład zapłacić nasze OC w kilku ratach (na przykład dwóch lub trzech), jak i podpiąć ubezpieczenie naszego auta pod członka rodziny, który już jest kierowcą i ma swoje zniżki.