Wybór pierwszego samochodu – 5 rzeczy które warto przemyśleć

Młodemu kierowcy, który dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy, naturalnie spieszy się do posiadania własnego samochodu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu auto daje nam dużą mobilność i niezależność. Na co zwrócić uwagę, gdy wybierzemy się na nasze pierwsze motoryzacyjne zakupy?

1. Egzamin na prawo jazdy zdany… i co dalej?

2. Pierwsze auto dla młodego kierowcy – kiedy się na nie zdecydować?

3. Pięć najważniejszych kwestii, które warto rozważyć kupując pierwszy samochód

4. Na co uważać przy okazji wykupu ubezpieczenia?

Egzamin na prawo jazdy zdany… i co dalej?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to niewątpliwie duże wydarzenie w naszym życiu. Pierwszy pojazd, który jest tylko nasz i możemy z niego korzystać do woli wydaje się więc być naturalnym krokiem. Kiedy powinniśmy rozważyć jego zakup? Najlepiej możliwie szybko, tak aby zacząć szlifować nabyte umiejętności i nie robić sobie zbyt dużej przerwy pomiędzy odebraniem uprawnień a rozpoczęciem pełnego korzystania z tychże. Wybór pierwszego samochodu zwykle jest bardzo emocjonujący, jednak warto zachować przy nim zimną głowę i zdrowy rozsądek – tak, abyśmy wybrali maszynę, która będzie dobrze dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/samochod-do-10-tysiecy/.

Pierwsze auto dla młodego kierowcy – kiedy się na nie zdecydować?

Wielu młodych kierowców decyduje się na samochód używany jako pierwszy własny pojazd. Takie rozwiązanie ma wiele plusów: zapłacimy mniej, w razie stłuczki nie będzie nam tak szkoda, jak auta prosto z salonu, a dodatkowo wybierając popularny model – jak na przykład Toyota Yaris, Toyota Corolla czy Volkswagen Golf – łatwo i tanio dostaniemy części zamienne. Oczywiście to nie oznacza, że nie możemy wybrać na pierwszy pojazd samochodu nowego, jednak musimy liczyć się z tym, że takie działanie będzie nas więcej kosztować.

Najlepszym momentem na zakup pierwszego auta jest czas, gdy już odbierzemy uprawnienia. Dzięki temu bez problemu dokonamy rejestracji i wszystkich innych niezbędnych formalności, jak i będziemy w stanie od razu zacząć szlifować nasze umiejętności za kierownicą.

Pięć najważniejszych kwestii, które warto rozważyć kupując pierwszy samochód

Pierwsze auto dla młodego kierowcy powinno być przede wszystkim wygodne i niedrogie w utrzymaniu. Dzięki temu nawet, jeżeli je uszkodzimy, nie będzie nam szkoda ani też nie odczujemy większych problemów związanych z naprawą. Druga ważna kwestia to nasze bezpieczeństwo i pewność siebie podczas jazdy. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych rzeczy, na które świeżo upieczeni kierowcy powinni zwrócić uwagę podczas szukania swojego wymarzonego pierwszego pojazdu.

 1. Budżet na zakup auta

  Młody kierowca zwykle nie grzeszy wielką kwotą na zakup samochodu. Z tego powodu powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się nad jego rozdysponowaniem. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko koszt samego pojazdu, ale również jego ewentualne naprawy, ubezpieczenie, rejestrację oraz późniejsze koszty eksploatacyjne.

 2. Rozmiar samochodu

  Pierwszym samochodem chcemy jeździć wygodnie i mieć możliwość wykonywania prostych manewrów. Aby móc to osiągnąć, najlepszym wyjściem z sytuacji jest zakup małego lub średniej wielkości pojazdu. Dzięki temu łatwiej będzie nam parkować, jeździć w wąskich zaułkach i uliczkach, a także będziemy w stanie lepiej „czuć” wymiary samochodu podczas zwykłej jazdy. Na tym etapie powinniśmy też zastanowić się nad tym, jaką skrzynią biegów jest nam wygodniej się posługiwać.

 3. Moc auta i rodzaj napędu

  Doświadczeni kierowcy są w stanie pozwolić sobie na dużo więcej, jeżeli chodzi o pojemność silnika i moc pojazdu, jaki prowadzą. Podobnie też sprawa ma się z napędem. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z motoryzacją, nie warto przesadzać z ilością koni mechanicznych. Lepszym wyborem może też okazać się samochód z napędem na przód, ponieważ zwykle tego typu konstrukcję łatwiej jest opanować. Dodatkowym plusem mniejszego silnika jest także mniejsze zużycie paliwa. Jeżeli chcemy większej pewności siebie na drodze, warto również zainwestować w lekcje doszkalające w trudnych warunkach.

 4. Dostępność części zamiennych

  Jeżeli jesteśmy nowicjuszami w prowadzeniu pojazdów, musimy liczyć się z tym, że może nam się przydarzyć zarysowanie, wgniecenie czy inne uszkodzenia – jest to częsta domena początkujących kierowców. Dodatkowo kupując auto używane bardzo często prędzej czy później przyjdzie nam je naprawiać, dlatego cena i dostępność części są bardzo istotne. Pod tym względem na rynku wygrywają popularne i często kupowane modele oraz marki.

 5. Opłaty rejestracyjne

  Sam zakup auta to nie wszystko. Do naszego budżetu musimy doliczyć także koszt jego rejestracji, wyrobu tablic z numerami, a także kwestię podatków – szczególnie, gdy auto jest sprowadzane zza granicy.

Na co uważać przy okazji wykupu ubezpieczenia?

Ostatnim największym wyzwaniem przy zakupie auta, z jakim musi zmierzyć się młody kierowca, jest wykup ubezpieczenia. Ponieważ jeszcze nie mamy zniżek, będzie ono wyższe niż u przeciętnego – doświadczonego już kierowcy. Sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest kilka. Możemy na przykład zapłacić nasze OC w kilku ratach (na przykład dwóch lub trzech), jak i podpiąć ubezpieczenie naszego auta pod członka rodziny, który już jest kierowcą i ma swoje zniżki.