Do fotela prezydenta Warszawy pretenduje sześciu kandydatów. Oprócz Rafała Trzaskowskiego, który ubiega się o reelekcję, w Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowali się również senatorka Magdalena Biejat, były wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, poseł Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. Kto z nich ma największe szanse na wygraną?
Kto wygra wybory prezydenckie w Warszawie?
Wszystko wskazuje na to, że największe szanse na objęcie prestiżowego stanowiska prezydenta stolicy ma Rafał Trzaskowski, czyli aktualny prezydent Warszawy. Badania przeprowadzane w ostatnich miesiącach za każdym razem dawały mu miażdżącą przewagę nad pozostałymi kandydatami, a nie wydarzyło się politycznie nic, co mogłoby mu zagrozić.
Na drugim miejscu sondaże wskazywały Tobiasza Bocheńskiego, czyli kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. Trzecie miejsce na podmium, z jednocyfrowym wynikiem zajmuje w sondażach Magdalena Biejat, czyli kandydatka Lewicy Razem.
Powyższe wyniki wskazują, że rozkład obywatelskich głosów jest zbliżony do głosów oddanych w ramach wyborów parlamentarnych. Jednak kandydat Platformy Obywatelskiej ma niemal trzykrotką przewagę nad kandydatem PiSu, a w ramach wyborów parlamentarnych obie partie uzyskały zbliżony do siebie wynik (z kilku punktową przewagą PiS).
Co warto wziąć pod uwagę typując nowego prezydenta Warszawy?
Wynik wyborów prezydenckich w Warszawie można obstawiać w zakładach bukmacherskich. Czym się kierować typując swojego kandydata?
Przede wszystkim warto pamiętać, że obywatele stolicy od lat chętniej oddają głos na kandydatów związanych z Platformą Obywatelską niż PiS: pokrywa się to ze strukturą demograficzną i socjologiczną obywateli tego miasta. Na PO chętniej głosują osoby do 45 roku życia, z większych miast, wysoko wykształcone.
Ponadto, Rafał Trzaskowski oceniany jest przez warszawiaków jako jeden z najlepszych prezydentów w historii. Co ciekawe, sondaże przemawiają na jego korzyść nawet w grupie starszych obywateli. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Rzeczpospolitą, aż 53 procent badanych w wieku powyżej 50 roku życia ocenia Trzaskowskiego jako najlepszego prezydenta stolicy w historii. To pokazuje, jak wielkie poparcie ma ten kandydat w najważniejszych grupach demograficznych.
Tymczasem kandydat PiSu został przedstawiony stosunkowo niedawno – zaledwie na pół roku przed wyborami samorządowymi i prawdopodobnie nie zdążył do siebie przekonać odpowiednio dużej grupy wyborców. Wyniki sondażowe Magdaleny Biejat nigdy nie przekroczyły 10% głosów, oscylując w granicy 7-8%, co daje jej najmniejsze szanse na wygraną z tej trójki.
Pozostała trójka kandydatów zdobywa łącznie poparcie w wysokości zbliżonej do głosów oddawanych na Biejat, co wyklucza zupełnie z zasadności obstawianie wygranej na jednego z nich.
Kiedy wybory samorządowe w Polsce?
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się już 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast została zaplanowana na 21 kwietnia.
Zatem czasu pozostało niewiele, aby przekonać do siebie wyborców. Statystyki wskazują, że jeśli chodzi o głowy miast, miejscowości i wsi, większość wyborców ma już swoich konkretnych faworytów i raczej wiele nie wskazuje na to, by w tym względzie miało się coś zmienić. Ewentualne „zawirowania” są możliwe przy wyborze osób do rad sejmików województw, powiatów, gmin oraz dzielnic.
Należy jednak przypuszczać, że większość obywateli odda głos na kandydatów z partii, na które oddali głos jesienią, w trakcie wyborów parlamentarnych.
Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w obstawianiu wyborów prezydenckich w Warszawie, sprawdź: https://betfan.pl/lista-zakladow/rozrywka/polityka/warszawa-wybory-prezydenta-2024/593536