Zmiany w funkcjonowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich związane z pracami na trasach

W najbliższym czasie przewidziane są przerwy w funkcjonowaniu niektórych linii Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) oraz Kolei Mazowieckich. Powodem jest budowa nowego tunelu pod torami kolejowymi w Sulejówku Miłośnie oraz planowane prace konserwacyjne na stacji Warszawa Zachodnia i na linii otwockiej, pomiędzy stacjami Warszawa Wschodnia a Warszawa Wawer. Rozpoczęcie prac przewidziano na wieczór piątku, 5 kwietnia. Zaleca się sprawdzenie aktualnego rozkładu jazdy przed planowaną podróżą.

Na linii SKM S1 i S10 od godzin wieczornych 5 kwietnia do końca weekendu 6-7 kwietnia będą prowadzone prace na linii otwockiej. Najpierw dotkną one wieczornego pociągu linii S10 do Otwocka, który o godzinie 22:41 w piątek odjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, omijając przystanki Warszawa Grochów, Olszynka Grochowska i Gocławek.

Przez sobotę i niedzielę, relacja Otwock – Pruszków zostanie zmieniona. Pięć pociągów linii S1 oraz dwa pociągi S10 nie będą zatrzymywać się na przystankach Warszawa Gocławek, Olszynka Grochowska i Grochów. W kierunku do Otwocka, bez zatrzymywania na tych przystankach, będzie kursowało 16 z 20 pociągów linii S10 i jeden pociąg S1.

Ze względu na planowane zamknięcie pewnych torów na stacji Warszawa Zachodnia, relacja Otwock – Pruszków dla 12 pociągów linii S1 zostanie przeniesiona na podmiejską linię średnicową i przystanek Warszawa Śródmieście, a dla sześciu pociągów na dalekobieżną linię średnicową i stację Warszawa Centralna, z pominięciem przystanków Warszawa Stadion, Powiśle, Śródmieście i Ochota.

Zmienione zostaną także godziny odjazdów pociągów w obu kierunkach, które ulegną niewielkim przesunięciom względem obecnie obowiązujących rozkładów. Pociągi S10 pozostaną na swojej trasie, łączącej Otwock z Warszawą Wschodnią, jednak ich rozkład również ulegnie zmianie.

W weekend 6-7 kwietnia, z powodu zamknięcia niektórych torów na stacji Warszawa Zachodnia, pociągi linii S2 zostaną całkowicie zawieszone. Na odcinku Warszawa Wschodnia – Sulejówek Miłosna będą kursowały pociągi linii S20.

Natomiast od 8 kwietnia do 19 maja wszystkie pociągi linii S2 i S20 będą kursowały w skróconej relacji do i ze stacji Warszawa Rembertów. Jest to spowodowane budową tunelu pod torami kolejowymi na ulicy Z. Krasińskiego w Sulejówku Miłośnie i zamknięciem jednego z dwóch torów na odcinku Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna.

Pomiędzy Rembertowem a Sulejówkiem Miłosną zostanie uruchomiona dodatkowa linia autobusowa ZS2, której trasa zostanie szczegółowo określona. Autobusy będą podjeżdżały na przystanki co 20-30 minut w szczycie komunikacyjnym oraz co godzinę poza szczytem i w weekendy.

Zmienią się także rozkłady pociągów Kolei Mazowieckich.