Zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy: podróże z Warszawy do Krakowa, Wrocławia i Poznania będą krótsze

Od nadchodzącej niedzieli, na wybranych trasach kolejowych w Polsce, pociągi będą pokonywać dystanse w znacznie krótszym czasie. Nowy rozkład jazdy wprowadzony w tym roku przyniesie korzyści przede wszystkim pasażerom podróżującym na trasie między Warszawą a Krakowem. Czas przejazdu pociągami pendolino skróci się do niecałych 2 godzin i 15 minut. Dwa najszybsze składy, odjeżdżające z Krakowa o 6.03 i 16.03, dotrą do stolicy już po 2 godzinach i 11 minut. Będzie to rekordowy czas podróży na tej trasie, krótszy o 20-30 minut od dotychczasowego.

Pozytywne zmiany są efektem zakończenia kolejnego etapu modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej. Ten remont umożliwi również skrócenie czasu podróży od Krakowa do Gdańska. Najkrótszy czas przejazdu pociągami pendolino będzie wynosił od 4 godzin 50 minut do 4 godzin i 52 minut.

Podróże z Warszawy do Wrocławia również będą krótsze od niedzieli. Pociągi pendolino dotrą do celu już po 3 godzinach i 33 minutach – to oznacza oszczędność czasu rzędu 18 minut. Z kolei najszybsze pociągi Intercity dojadą do Wrocławia w czasie od 4 godzin i 15 minut do 4 godzin i 16 minut.

Kolejne skrócenie czasu podróży nastąpi na trasie z Warszawy do Poznania. Dzięki kończącej się modernizacji torów, które trwały od 2017 roku, ekspresowe pociągi pokonają tę trasę w około 2 godziny i 30 minut – to mniej więcej tyle, ile trwał przejazd przed rozpoczęciem prac remontowych. Czas podróży skróci się o około 25 minut. Tańsze pociągi kategorii Intercity pokonają ten dystans w czasie oscylującym między 2 godzinami i 47 minutami a 3 godzinami i 26 minutami.