28-letni mężczyzna udający stołecznego funkcjonariusza został aresztowany za próbę wyłudzenia 50 000 zł od seniora

Funkcjonariusze Policji w Otwocku zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który udawał policjanta ze stolicy i próbował wyłudzić z rąk seniora kwotę 50 000 zł. Został on przyłapany na gorącym uczynku, gdy odbierał „oszczędności” przekazane mu przez starszego mężczyznę. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku, oszust trafił do aresztu na trzy miesiące.

W poprzednim tygodniu starszy pan otrzymał telefoniczny kontakt od osoby podającej się za policjanta. Ten rzekomy strażnik prawa poinformował go, że jego fundusze są narażone na ryzyko i potrzebuje jego pomocy w złapaniu niebezpiecznej sieci oszustów. Senior miał wycofać dużą sumę pieniędzy ze swojego konta i przekazać ją „policjantom”. Jednakże, 64-letni mężczyzna zachował spokój i zdrowy rozsądek w podejmowaniu decyzji. W drodze do banku zdecydował odwiedzić Komendę Powiatową Policji w Otwocku, aby sprawdzić prawdziwość danych podanych mu przez oszusta udającego funkcjonariusza.

Oficer dyżurny oraz jego zastępca natychmiast zauważyli zaniepokojonego seniora, który pojawił się w jednostce. Uspokoili go, tłumacząc, że POLICJA NIGDY NIE ŻĄDA PRZEKAZANIA GOTÓWKI. Postanowili wykorzystać tę sytuację do złapania oszusta w trakcie odbierania umówionej sumy. Do sprawy zaangażowani zostali detektywi. Sprawą była skomplikowana, gdyż oficerowie musieli na pierwszym miejscu zapewnić bezpieczeństwo 64-latkowi, samemu pozostając w pełni nienotowanym.

Funkcjonariusze zaplanowali operację, w której starszy mężczyzna zamiast gotówki miał zostawić paczkę przygotowaną przez policjantów w wyznaczonym miejscu. Zgodnie z instrukcjami oszustów, 64-latek zostawił „gotówkę” w krzakach niedaleko swojego domu. Detektywi byli na to przygotowani i obserwowali całą okolicę oraz paczkę, czekając na oszusta. Po kilku minutach na miejscu pojawił się mężczyzna zachowujący się podejrzanie. Nerwowo rozglądał się, sprawdzając, czy nikt go nie obserwuje, a gdy przekonał się, że jest bezpieczny, sięgnął po paczkę zostawioną przez seniora. Wtedy detektywi zatrzymali oszusta. Kryminalni z grupy dochodzeniowo-śledczej również pracowali na miejscu, zabezpieczając dowody pozostawione w miejscu przekazania paczki.

28-letni mężczyzna aresztowany przez policję usłyszał zarzut próby oszustwa. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym Prokurator Rejonowy w Otwocku złożył wniosek do Sądu Rejonowego w Otwocku o zastosowanie najbardziej restrykcyjnego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Otwocku wyraził zgodę na prokuratorski wniosek i 28-latek trafił do aresztu na 3 miesiące.

Choć tym razem wszystko skończyło się dobrze dla seniora, Policja nadal przypomina o kilku ważnych zasadach:
• Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.
• Policja nigdy nie dzwoni, by informować o prowadzonych akcjach uchwycenia przestępcy.
• Jeżeli masz jakieś wątpliwości, rozłącz się.
• Nie działaj pochopnie pod presją czasu lub w emocjach.
• Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu.
• Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.