Warszawska Noc Fotografii: druga edycja wydarzenia w Muzeum Warszawy

W niedzielę, 7 lipca, Muzeum Warszawy po raz kolejny stanie się gospodarzem warszawskiej Nocy Fotografii. Podczas tego wydarzenia, na terenie Starego Miasta w różnych punktach, zaprezentowane zostaną dzieła fotograficzne twórców z Polski i ze świata. Oprócz pokazów zdjęć, organizatorzy przygotowali również seanse filmowe.

W tegorocznej edycji Nocy Fotografii przewidziano aż sześć lokalizacji, na których odbędą się projekcje. Są to: główna siedziba Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta przed tymże muzeum, Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), pracownia Lengrenówka należąca do Muzeum Karykatury, Fundacja Sto Pociech oraz Fundacja Alina. Oferta obejmuje m.in. prezentację prac członków renomowanej agencji fotograficznej Magnum, zestawienie zdjęć autorstwa Filipa Springera, kultowy film Mana Raya, jak również wybrane projekty z konkursu Miasto do mieszkania, w tym szczególnie ciekawe debiuty.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 w głównej siedzibie Muzeum Warszawy, gdzie odbędzie się spotkanie poświęcone książce Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia. Po nim zaplanowano pokaz filmu Return to Reason Mana Raya, będącego pierwszym znaczącym dziełem tego awangardowego artysty.

Podczas Nocy Fotografii na ekranie przed siedzibą Muzeum Warszawy widzowie zobaczą prace laureatów konkursu fotograficznego Miasto do mieszkania, organizowanego przez Centrum Fotografii Muzeum Warszawy. Zdjęcia te dotykają różnych aspektów życia w stolicy – od publicznych, poprzez społeczne, aż po prywatne i osobiste.

Dalsza część wydarzenia obejmuje prezentację zdjęć Filipa Springera w siedzibie ZPAF, wykonanych w ramach projektu Migawki – realizowanego we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi. Celem tego projektu jest dokumentowanie przemian zachodzących na terenach objętych programem rewitalizacji.

Na zakończenie Nocy Fotografii odbędzie się pokaz zdjęć z tegorocznej edycji festiwalu Rencontres de la photographie w Arles, uważanego za najstarszy festiwal fotografii w Europie. W trakcie seansu będzie można podziwiać najlepsze projekty fotograficzne ostatniego roku.

Na ekranie w Fundacji Alina zaprezentowane zostaną natomiast prace czterech fotografek zrzeszonych w Polish Women Photographers – pierwszym stowarzyszeniu polskich fotografek.