30-letni obywatel Ukrainy zatrzymany podczas próby wypłaty pieniędzy zdobytych przez oszustwo internetowe

Policja zatrzymała 30-letniego mężczyznę pochodzącego z Ukrainy, który usiłował wypłacić 50 tysięcy złotych z konta bankowego. Wskazane fundusze trafiły na jego konto jako efekt internetowego oszustwa, którego ofiarą padł mieszkaniec Kielc. Po zebraniu dowodów mężczyzna został przekazany do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe. W odpowiedzi na wniosek prokuratury, sąd postanowił zastosować środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Interwencję policji zainicjowali pracownicy banku, w którym obywatel Ukrainy próbował pobrać środki. System bankowy zablokował te operacje z powodu podejrzeń o popełnienie przestępstwa. Jak się okazało, identyczna kwota została utracona przez jednego z mieszkańców Kielc w wyniku cyberoszustwa. Działania funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego były natychmiastowe i skuteczne, co doprowadziło do szybkiego zatrzymania podejrzanego 30-latka.

Śledztwo ws. zaistniałego zdarzenia zostało powierzone Wydziałowi ds. Przestępczości Gospodarczej i Korupcji. Po zebraniu niezbędnych dowodów, śledczy przekazali sprawę do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe.

Podczas przesłuchania w prokuraturze, mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Następnie, prokuratura wystosowała wniosek do sądu o nałożenie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na podejrzanego, z czym sąd się zgodził. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Nadzór nad procesem śledczym w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe.