Warszawska podróż w czasie: uroki festiwalu Niewinni Czarodzieje

Festiwal Niewinni Czarodzieje, który ma na celu zgłębienie duchowych przemian i aspiracji Warszawy z różnych okresów historycznych, rozpocznie się za jedyne dwa dni. Wydarzenie to będzie miejscem wielu atrakcji, takich jak panele dyskusyjne, a także koncerty na żywo wybitnych polskich artystek – Majki Jeżowskiej oraz Anny Jurksztowicz.

Inspiracją dla tegorocznego festiwalu jest film „Kingsajz”, stworzony przez reżysera Juliusza Machulskiego w 1988 roku. W ramach otwarcia festiwalu odbędzie się debata na temat stereotypów dotyczących Warszawy, zaplanowana na czwartek, 16 listopada, o godzinie 19:00. Miejsce spotkania to Rotunda przy ulicy Marszałkowskiej. W dyskusji wezmą udział znane osobowości ze stolicy, takie jak Bovska, Czesław Mozil czy aktorka Katarzyna Kwiatkowska.

Planowane wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce pomiędzy 16 a 30 listopada, rozlokowane w różnych częściach miasta.

Program festiwalu obejmuje szereg różnorodnych punktów. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać stand-upu Michała Kempy, a także uczestniczyć w hołdzie dla twórczości Tomka Lipińskiego, z udziałem raperów z zespołu Molesta Ewenement – Vienio i Pelson. Ponadto, odbywające się warsztaty muzyczne dadzą możliwość stworzenia własnej kompozycji. Miłośnikom teatru polecamy „Balladę o Emilii i lesie” w reżyserii Wiktora Rubina, prezentowaną w Muzeum nad Wisłą. Ciekawostką będzie również możliwość zwiedzania podziemi Pałacu Kultury i Nauki oraz poznania sekretów produkcji kiszonek.

Panele dyskusyjne poruszą tematy związane z warszawską gastronomią, modą oraz architekturą przełomu lat 80. i 90. Będzie również mowa o budynkach, które już nie istnieją. Spotkania dotyczące poprawności językowej, feminatywów i nowych form ekspresji także znajdują się w planie. Dodatkowo, w Barze Studio przy placu Defilad odbędzie się dyskusja na temat warszawskiego rynku pracy.

18 listopada o godzinie 20:30 zapraszamy na taneczną uciechę – potańcówkę inspirowaną „Kingsajzem”, która odbędzie się w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki. Gośćmi specjalnymi będą Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu dostępne są na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest współorganizatorem tej imprezy.