Hulajnogi elektryczne są z pewnością popularnym środkiem transportu w Warszawie. Niestety wraz z udogodnieniami, pojawiły się problemy wynikające z pozostawianiem sprzętu w przypadkowych miejscach oraz niedostosowaniem regulacji prawnych. Co się zmieni w użytkowaniu hulajnóg?
Nowe zasady używania hulajnóg elektrycznych
Wprowadzone nowe zasady użytkowania hulajnóg, mają pomóc w określeniu regulacji prawnych i zachowaniu bezpieczeństwa. Nowe przepisy, obejmują:
- Warunki techniczne wyposażenia hulajnóg,
- określenie prędkości, z jaką pojazdy mogą się poruszać,
- wiek, od którego jest możliwość korzystania z urządzeń,
- zwiększenie stref parkowania oraz określenie, w jaki sposób mają być pozostawione nieużytkowane hulajnogi.
Przepisy, które weszły w życie, są przede wszystkim na bieżąco analizowane na podstawie danych, dostarczanych przez operatorów e-hulajnóg. Pozwoli to przyjrzeć się, w jaki sposób użytkowane są hulajnogi w stolicy.
Kluczową zmianą jest regulacja określająca, w jaki sposób i gdzie mają pozostać zostawione wypożyczone sprzęty. Miasto zdeklarowało się sukcesywnie zwiększać ilość stref parkowania, które mają rozwiązać problem przypadkowego porzucania hulajnóg, zagrażające często bezpieczeństwu pieszych i zmotoryzowanych. Podczas gdy, zaparkowanie hulajnogi nie będzie możliwe w wyznaczonym miejscu, obowiązkiem wypożyczającego jest pozostawienie jej w sposób nieutrudniający przejścia, równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika. Nieprzestrzeganie wprowadzonych zasad, może skutkować ukaraniem mandatem od straży miejskiej, która zapowiada zwiększone w tej sprawie kontrole oraz ponoszeniem kosztów ewentualnego transportu hulajnogi.
Kolejną istotną zmianą w przepisach, są ograniczenia prędkości w wyznaczonych miejscach. Obecnie hulajnogą, można poruszać się około 20km/h, a w oznaczonych miejscach, nie można przekroczyć prędkości 12km/h. Zabronione jest również korzystanie z hulajnóg elektrycznych w miejscach natężonego ruchu pieszych, ze względów bezpieczeństwa.
Z hulajnóg elektrycznych, nie mogą korzystać również dzieci do ukończenia 10-tego roku życia. Wyjątkiem jest używanie ich pod nadzorem osoby dorosłej, sprawującej opiekę nad dzieckiem oraz w określonym miejscu, jakim jest strefa zamieszkania.
Straż miejska w Warszawie przygotowała z okazji wprowadzenia zmian korzystania z środków transportu, jakimi są hulajnogi prezentację z hasłem „eHulajnogaToPojazd”